Článek
ESG, tedy environmentální, společenské a správní aspekty podnikání hrají u velkých firem čím dál významnější roli. I proto je tématem další z konferencí České elity udržitelnost v byznysu, a to s akcentem na povinnost reportování.
V úvodu debaty moderátorka Zuzana Hodková připomněla aktuální změny v pravidlech, podle kterých mají firmy ESG report zpracovávat. Evropská komise totiž slibuje, že počet firem, kterých se toto nařízení dotkne, klesne o osmdesát procent. To okomentovala public affairs manažerka společnosti Wienerberger Veronika Sojková. Podle ní jde o nešťastný signál směrem k firmám. Jsou totiž podniky, které se na reporting připravovaly a už do příprav investovaly peníze.
Pro řadu společností půjde nepochybně o úlevu, jiné budou z prestižních důvodů reportovat, případně je k tomu povedou jejich zahraniční majitelé.
„Skupina Wienerberger ESG report každopádně zpracuje. Je to odpovědnost naší mateřské společnosti, a tím pádem se bude týkat také českého Wienerbergeru,“ řekla Sojková.
Ale co vlastně v praxi znamená ESG reporting?
„Zátěž to je, administrativní náročnost je obrovská,“ popisuje Jan Lát, spolumajitel strojírenského podniku Beneš a Lát tvorbu ESG reportu, který firma dobrovolně vypracovala. „Když to srovnám s klasickou výroční zprávou, tak tohle bylo násobně víc. A navíc s absencí regulí a pravidel toho, co se má jak vykázat.“
Podívejte se na první část konference
Na otázku, zda se taková námaha vůbec vyplatí, jasně odpověděla zástupkyně bankovního sektoru. „Jakkoliv už to dnes ze strany stavebních firem není pravděpodobné, vlastně ani reálné, stavbu, která by neodpovídala současným ESG požadavkům, bychom jako banka nefinancovali,“ řekla v debatě specialistka ESG a udržitelného financování v KB Eva Chvalkovská.
„Kde je transparentní racionalita ESG reportingu?“ byla jedna z otázek, která na konferenci padla. „Je to v jednoduchosti. Pokud to bude jednoduché, bude to transparentní,“ vysvětlil klíčový prvek, Ladislav Tyll, expert na udržitelnost z Fakulty podnikohospodářské VŠE.
Partnerem konference je společnost Wienerberger.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.