Hlavní obsah

Evropský obrat. Hlášení o ESG se o rok odkládá

Foto: Alexandros Michailidis, Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

aktualizováno •

Europoslanci schválili návrh Evropské komise na odklad rozsáhlých změn unijních pravidel týkajících se životního prostředí. Významně se také sníží množství společností, které musejí podávat zprávy o udržitelnosti.

Článek

Poslanci Evropského parlamentu schválili změny, které by měly zvýšit konkurenceschopnost evropského byznysu. Mimo jiné tím, že se zásadně sníží počet firem, které musejí podávat zprávy o udržitelnosti.

Změny se týkají směrnice o vykazování podnikové udržitelnosti (CSRD), která na firmy v EU klade řadu požadavků. Společnosti by podle CSRD měly podávat množství nefinančních informací o environmentálních, sociálních a správních tématech, tedy o dopadech svého podnikání na okolí.

Firmy by také měly dostat z plnění roční odklad, který se bude týkat i těch největších. Pokud návrh projde i u ministrů členských zemí, budou muset hlášení podávat od roku 2028.

Pravidla se původně týkala všech firem s více než 250 zaměstnanci, později Komise navrhla zvýšení této hranice na 1000. Eurokomisaři uvedli, že tato změna osvobodí 40 000 společností, tedy 80 procent všech firem, na které se měla politika původně vztahovat.

CSRD

  • CSRD pochází z prvních písmen anglického Corporate Sustainability Reporting Directive, v České republice volně přeloženo jako Směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti podniků.
  • Cílem směrnice je zvýšit udržitelnost, tedy posílit zodpovědný přístup k přírodě, lidem i společnosti. Dít se tak má skrze nefinanční reportování (dle velikosti a typu podniku), ke kterému by se mělo časem přistupovat se stejnou váhou, jako ke zveřejňování hospodářských výsledků.
  • Směrnice se týká zejména velkých společností s obratem 40 milionů euro a všech podniků na regulovaných trzích.
  • Menší podniky mohou požádat o výjimku do roku 2028. V první fázi se tato nová směrnice v České republice dotkne pravděpodobně tisícovky firem, v Evropě kolem 50 000 společností.

Aktualizace: Do textu jsme doplnili informaci o schválení návrhu

Související témata:

Doporučované