Hlavní obsah

Volby

 •

Fiala: Jsme připraveni na obě varianty

Bez ohledu na vítěze prezidentských voleb ve Spojených státech bude muset Evropa přijmout větší zodpovědnost za svoji bezpečnost. Před dnešním odletem do Srbska to novinářům řekl český premiér Petr Fiala (ODS). V zájmu Česka je podle něj mít co nejlepší vztahy s USA, ať už se prezidentem stane republikán Donald Trump, nebo demokratka Kamala Harrisová.

Američané ve volbách rozhodují, zda se Harrisová stane první prezidentkou v amerických dějinách, nebo se do čela země po čtyřleté pauze vrátí Trump. „Česká republika počítá s oběma variantami,“ uvedl dnes Fiala. Dodal, že se Česko v obou případech bude snažit o co nejlepší vztahy se Spojenými státy.

Bez ohledu na výsledek prezidentských voleb v USA bude muset Evropa do budoucna přijmout mnohem větší zodpovědnost za svoji bezpečnost, domnívá se Fiala. „Bude v tom muset udělat mnohem víc, než v minulosti udělala,“ uvedl. Řada lídrů evropských zemí si to podle něj uvědomuje.

V této souvislosti zmínil, že Česko dává na obranu konečně dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). „Další státy se k tomu přidávají, ale budeme v tom muset pokračovat bez ohledu na to, jestli budou mít Spojené státy prezidenta nebo prezidentku,“ uvedl Fiala.

V letošním státním rozpočtu je poprvé od vstupu ČR do NATO na obranu vyčleněna částka přesahující dvě procenta HDP.

 •

Trump odvolil a věří ve výhru

Donald Trump a jeho manželka Melania odevzdali svůj hlas v Mandel Recreation Center v Palm Beach na Floridě, necelé čtyři míle od jeho domova v Mar-a-Lago.

Ve své typické červené čepici předstoupil před média. „Cítím se velmi sebevědomě… a vypadá to, že se republikáni ukázali v síle,“ řekl novinářům. Zároveň dodal, že byl poctěn, když viděl, že fronty jsou pěkně dlouhé. „Slyšel jsem, že si vedeme velmi dobře.“

Na otázku, zda by mohl dnes večer uznat porážku, Trump odpověděl: „Slyším o státech, kde mám velký náskok. Jsem přesvědčen, že vyhraju volby.“ Zároveň však vyjádřil frustraci z toho, že může chvíli trvat, než budou výsledky sečteny.

Trump si nadále stěžoval, jak dlouho bude trvat sečtení výsledků vzhledem k tomu, že „všechny ty peníze utratili za stroje“, přičemž jako příklad rychlých voleb uvedl francouzské volby.

 •

Aktivisté z Kalifornie dorazili do Nevady

V jednom z klíčových států v Nevadě jsou ve hře hlasy šesti z celkem 538 volitelů. Server BBC News napsal, že do Nevady, kde ani republikáni, ani demokraté nemají jasnou převahu, zamířilo i hodně aktivistů ze sousední a převážně demokratické Kalifornie, kteří se snaží místní na poslední chvíli přimět k tomu, aby šli hlasovat.

Například ve východní části Las Vegas se dnes sešlo asi 150 dobrovolníků, kteří podporují Harrisovou. „Musel jsem se do té práce fyzicky vložit, ne jen vypisovat šeky nebo se hádat u stolu,“ líčil novinářům Peter Brock z kalifornského Fairfaxu. Věří, že se mu v Nevadě podařilo přesvědčit alespoň některé voliče, že mají hlasovat pro šedesátiletou viceprezidentku, zároveň ale připouští, že mezi lidmi, které potkal, byla často také znát velká únava z předvolební kampaně.

Další Kaliforňanka, Laura Ponchicková z Los Angeles, vyjádřila překvapení, že ještě v pondělí bylo tolik voličů nerozhodnutých. Setkání s nimi si podle svých slov užívala. „Opravdu jsem se připravovala na nejhorší. Mám pocit, že tyto volby byly velmi vyhrocené a v každém to probudilo to špatné. Nakonec ale byli lidé mnohem vlídnější, než jsem čekala,“ poznamenala.

List The New York Times uvádí, že v 3,2milionové Nevadě měl podle předvolebních průzkumů drobný náskok Trump, ale od Harrisové ho dělil méně než jeden procentní bod.

NačítámNačíst starší články