Hlavní obsah
Historie
Tvář studentů z listopadu 1989: Takových bylo mých 35 let svobody
Pokřikování na Smetanově nábřeží
Kolem aktivistů demonstrujících na Smetanově nábřeží proti podnikání Daniela Křetínského prošla víc než stovka lidí s českými vlajkami a transparenty s nápisem „Za mír“.
Mezi oběma skupinami stálo několik těžkooděnců. „Vy debilové,“ rozčílil se muž v davu. Od studentů zazněla skandovaná hesla „Antifašista“, což mnohé rozčílilo. „Zk**vená provokace,“ rozčílil se další muž.
Průvod provázelo několik policejních dodávek se zapnutými majáky. Dav pokračoval ke Staroměstské, k fyzickým potyčkám nedošlo.
Kolem skupiny demonstrující proti Křetínskému u zastávky Karlovy lázně prošel veliký dav s českými vlajkami. Mezi skupinami stálo několik těžkooděnců, došlo i na verbální urážky @SeznamZpravy pic.twitter.com/NklW1ybOG8
— Eliška Rohánková (@eliskarohankova) November 17, 2024
Demonstranti protestují před Křetínského palácem
Před palácem Bellevue na Smetanově nábřeží, který minulý rok koupil miliardář Daniel Křetínský, právě protestují zhruba dvě desítky lidí.
S transparenty a hesly jako „Chceme konec oligarchie“ nebo „Místo demokracie je tu fosilní oligarchie“, kritizují Křetínského byznys. Kolemjdoucím rozdávají vlastnoručně vyrobené plakáty.
Před palácem Bellevue na Smetanově nábřeží se protestuje proti miliardáři Danielu Křetínskému. “Dane, zaplať daně” skandují demonstranti. @SeznamZpravy pic.twitter.com/FXirwwoNN8
— Eliška Rohánková (@eliskarohankova) November 17, 2024
„Boj za svobodu a společný cíl.“ Skautka Ema slaví 17. listopad v Praze
Emě bude brzy 17 let a na Národní třídu přijela se svým skautským oddílem. Na otázku, co hlavního dnešní den symbolizuje, odpovídá, že „boj za svobodu, spojení českého národa a společný cíl i cestu“.
Dodává, že lidé, kteří přišli oslavit 17. listopad, mají společný cíl: demokracii. „Chtějí za ni nějakým způsobem dál bojovat, uvědomují si, že je důležitá a že je potřeba si jí vážit,“ dodává.
Společnost se musí vrátit k hodnotám změn z roku 1989, řekl Pellegrini
Slovenská společnost by se měla vrátit k vzájemnému porozumění a respektu, což byly hodnoty doby společenských změn v roce 1989, řekl dnes slovenský prezident Peter Pellegrini na pietní vzpomínce na oběti komunistického režimu u příležitosti svátku Dne boje za svobodu a demokracii.
„Hlavním rysem listopadu 1989 nebylo nenávistné volání po pomstě, ale pozitivní emoce vzájemného porozumění, solidarity a respektu. Klíčem k našemu úspěchu jako národa je, abychom se k těmto hodnotám dokázali vrátit a nevzpomínali na ně jen jako na symbol listopadu 1989,“ uvedl Pellegrini v projevu u památníku Brána svobody na okraji Bratislavy u hranic s Rakouskem. Místní památník připomíná čtyři stovky lidí, jež zemřely při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí přes přísně střeženou hranici.
Pellegrini vyjádřil také přání k obnovení lidské solidarity mezi obyvateli země či pocitu spolupatřičnosti.
Bývalý předseda vládní strany Hlas-sociální demokracie Pellegrini už v sobotu poznamenal, že kabinet premiéra Roberta Fica a opozice rezignovaly na připomenutí významu 17. listopadu. Podle něj by si v tento den politici neměli připomínat vlastní úspěchy a zároveň by se nemělo demonstrovat proti současné vládní moci.