Článek
Podle pověsti zvony odlétají do Říma vždy na Zelený čtvrtek. Po odeznění modlitby Sláva na výsostech Bohu zvony umlkají a v Římě jim má požehnat papež. Zvony se pak vrací vždy na Bílou sobotu. Třídenní mlčení zvonů má vyjádřit smutek a střídmost křesťanů.
V minulosti Českými Budějovicemi od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty chodilo sedm desítek takzvaných hrkačů v černých oblecích s bílou maskou na obličeji. Loni Marčík kvůli omezení souvisejícími s koronavirem městem prošel pouze s jedním dalším účastníkem. „Jako musíme jíst, pít a dýchat, tak musíme mít svobodu a musíme milovat. S tím je spojeno i to, že jsem věřící a chci vyznat víru. A touto formou to spojujeme s tradicemi,“ uvedl Víťa Marčík, jenž akci ve městě tradičně pořádá.
Letos však situace povolila výjimku na tuto akci, i když v omezenějším režimu než v minulosti. „Dodržujeme hygienická opatření a trochu jsme změnili trasu. Ale jsem moc rád, že to letos můžeme dělat,“ řekl.
Marčík stojí i za dalším tradičním velikonočním projektem, kterým je dnešní tesání kříže. Také tuto aktivitu museli organizátoři kvůli koronaviru změnit. „Přesunuli jsme ji z náměstí Přemysla Otakara II. před katedrálu svatého Mikuláše. "Dříve to bývalo tesání 12 křížů. Ale teď jsme to museli změnit a přesunout, protože to přitahovalo hodně lidí, kteří tesání sledovali,“ řekl Marčík.
Hrkání a tesání kříže v Českých Budějovicích jsou jedny z mála velikonočních akcí, které se v Jihočeském kraji konají i při koronavirové pandemii. Mnohé další události organizátoři zrušili, část bude on-line. Streamy bohoslužeb připravila českobudějovická diecéze, která někde zároveň zvýší počet mší. Omezení se dotknou obřadů, jako je vigilie při Bílé sobotě.