Článek
Hrad se před devíti lety rozhodla zachránit parta místních nadšenců, k nimž se přidali mladí dobrovolníci z celého světa. „Státní kulturní památka, hrad Rýzmburk, je uzavřený, samozřejmě lidé tam chodí,“ řekl Jiří Kučera, předseda a zakladatel Občanského sdružení pro záchranu hradu Rýzmburk, a podotkl, že na hradě uklízejí po turistech brigádníci.
Hrad navštěvuje ročně 35 000 lidí, za měsíc v nouzovém stavu přišlo podle Kučery odhadem 10 000 turistů. „Někteří turisté jsou neukáznění, odpadky hází, kam je napadne,“ uvedl předseda sdružení.
Akce jako workcamp, kdy přijíždí na zříceninu pracovat lidé z různých zemí světa, sdružení zatím neplánuje. „Bojíme se mezinárodní akci spustit,“ řekl Kučera.
Dobrovolníci již například zazdili spolu s památkovým ústavem v Ústí nad Labem kavernu. Nyní hrad udržují tím, že sekají trávu, uklízí odpad po turistech a dřevo spadané z okolních stromů.
Sdružení se spojilo s dobrovolníky z Německa. „Na přístupové cestě, která je na obchodní stezce, která dříve vedla přes Krušné hory do Německa, je středověký most,“ řekl Kučera.
Dodal, že na plánovaném workcampu chtělo sdružení spolu s Němci most opravit. „Mělo tam být mezinárodní setkání, kde by z jedné strany břehu přišli naše české aktivity a hasiči a ti, co by se podíleli na pracích, a z druhé strany němečtí kolegové,“ popsal zatím odložené setkání Kučera.