Hlavní obsah

„Zrádci, zrádci!" Ve Varšavě skandovaly davy lidí proti kontroverznímu zákonu

Poláci protestovali proti novému zákonuVideo: AP

Horní komora polského parlamentu v noci schválila bez úprav zákon o reorganizaci nejvyššího soudu. Ve varšavských ulicích kvůli tomu skandovalo na tisíc lidí.

Článek

Senátoři tak nevzali v potaz varování Evropské komise ani protesty v ulicích polských měst. Aby norma, jež podle kritiků v Polsku i v zahraničí ohrožuje nezávislost polské justice, vstoupila v platnost, musí ji ještě podepsat prezident Andrzej Duda.

Mluvčí prezidenta Krzysztof Lapiński uvedl, že Duda objevil v zákoně nepřesnosti ohledně výběru předsedy nejvyššího soudu, kterých si během legislativního procesu nevšimli zákonodárci. Na jednom místě se uvádí, že předseda se vybírá z pěti kandidátů, jinde se ovšem píše o třech kandidátech. „Toto bude brát v úvahu při rozhodování (ohledně toho, zda zákon vetuje, nebo podepíše)," uvedl podle webu televize TVN24 Lapiński. Duda má 21 dnů na to, aby zákon podepsal. Duda byl v minulosti členem PiS a jiné kontroverzní zákony prosazované touto stranou podepisoval.

V ulicích Varšavy davy skandovaly podle agentury AP na adresu senátorů vládního Práva a spravedlnosti (PiS): „Zrádci, zrádci, zrádci!" Demonstranti dočasně zablokovali výjezd ze Senátu, aby zákonodárci za PiS nemohli odjet. K protestujícím vyšli podle webu deníku Gazeta Wyborcza opoziční senátoři a poděkovali jim za podporu. „Dělali jsme, co jsme mohli," řekli jim. Podívejte se ve videu nahoře.

Zákon prošel poměrem hlasů 55 ku 23, dva senátoři vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), která jej prosazovala, Aleksander Bobko a Jaroslaw Obremski, se hlasování zdrželi.

Moc v rukou ministra spravedlnosti

Podle této normy bude nově moci ministr spravedlnosti soudce nejvyššího soudu poslat do penze a sám obsadit jejich místa. Nejvyšší soud přitom v Polsku rozhoduje o platnosti voleb. Kritici změn proto poukazují na to, že pokud by volby neskončily ve prospěch PiS, mohl by je jí obsazený nejvyšší soud prohlásit za neplatné.

Vláda premiérky Beaty Szydlové veškeré výhrady vůči změnám v justici odmítá jako neopodstatněné. Reformy prý občanům strana PiS slibovala před volbami, protože polské soudnictví se od pádu komunismu v roce 1989 nezměnilo. Soudci jsou údajně z velké části zkorumpovaní a nepodléhají demokratické kontrole.

Na pondělí je naplánovaná schůzka prezidenta Dudy s první předsedkyní nejvyššího soudu Malgorzatou Gersdorfovou. Hlava státu by změny v justici mohla vetovat. Duda, který byl v minulosti členem PiS, nicméně jiné kontroverzní zákony prosazované touto stranou podepisoval.

Doporučované