Článek
Na náměstích po celém Česku se sešly tisíce lidí, aby podpořily demonstraci Milionu chvilek pro demokracii nazvanou Hrad za hranou, republika v ohrožení. Požadovali konec prezidenta Miloše Zemana. Nejvíce lidí se sešlo na pražském Václavském náměstí.
„Vládne nám zrádce z Hradu,“ řekl na pódiu pod sochou svatého Václava předseda spolku Benjamin Roll.
Spolu s kolegy předestřel také časovou linii událostí posledních dnů týkajících se výbuchů ve Vrběticích. Připomněli třeba aktivitu vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), který nejprve chtěl jet do Ruska a při oznamování nových zjištění tajných služeb začal svůj projev tím, že zalitoval zhoršení česko-ruských vztahů.
„Mě nemrzí zhoršení diplomatických vztahů se státem, který nám vyhodil do povětří muniční sklady a zavraždil při tom naše občany,“ uvedl Roll.
Chvilkaři upozornili na to, že Zeman se k novým zjištěním vyjádřil až 8 dnů po jejich zveřejnění. „Možná by bylo lepší, kdyby zůstal němý. Opět umně namíchal pravdu a lež a naservíroval dárek dezinformačním webům a ruské propagandě,“ dodal místopředseda spolku Jiří Jakub Zévl.
Roll veřejnost vyzval k tomu, že hnutí ANO, SPD a komunisty musí porazit ve volbách. „Jestliže ale skutečně chceme vyřešit současnou situaci, musíme nejdříve vyřešit obsazení Hradu. Miloš Zeman za posledních 8 let jasně ukázal, že ho není radno podceňovat, že nelze spoléhat na nepsaná pravidla, slušnost a ústavu. Něco takového on vůbec neuznává,“ dodal.
Mluvčí spolku Hana Strašáková upozornila, že důležitost dnešního setkání jim potvrdili i takzvaní proruští trollové. „Tolik proruských trollů, kteří se vyrojili na našich sociálních sítích, a tolik rušičů demonstrace jsme snad ještě nikdy neměli,“ uvedla.
Milion chvilek nenávisti opět dokázal, že s pravdou a láskou nemá nic společného.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) April 29, 2021
Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček při žádosti o komentář odkázal na svůj Twitter, kde na aktivitu Milionu chvilek zareagoval tak, že spolek podobně jako v minulosti nazval Milionem chvilek nenávisti. „Opět dokázal, že s pravdou a láskou nemá nic společného,“ napsal.
Demonstrovalo se v krajských městech i v menších obcích. V Praze se sešlo podle odhadů až deset tisíc lidí. V Brně to bylo do tisíce. Třeba v Hradci Králové se setkání odehrálo u lavičky Václava Havla ve Wonkově ulici, kde lidé rovněž uctili památku disidenta Pavla Wonky, který se v dubnu 1988 stal posledním politickým vězněm, který zemřel ve vězení.