Článek
Po odkrytí skandálu s únikem dat, za kterým stojí marketingová společnost Cambridge Analytica, vzniklo hnutí pod hashtagem #deletefacebook, tedy #smazatfacebook. Množství uživatelů skandál podnítil ke smazání jejich facebookového účtu.
Sociální síť primárně nabízí deaktivaci účtu. V takovém případě zůstávají data o uživateli stále k dispozici na serverech Facebooku. Pokud se uživatel rozhodne pro úplné smazání účtu, může si stáhnout kopii shromážděných dat. Někteří uživatelé se poté nestačili divit a své dojmy sdíleli na jiných sociálních sítích.
Uživatel Dylan McKay uvedl, že v období od října 2016 do července 2017 kopie protokolů obsahovaly „metadata každého telefonního hovoru, který kdy udělal, včetně času trvání, a metadata o každé textové zprávě, kterou kdy obdržel nebo odeslal”.
Další uživatelé byli znepokojeni údaji o kompletním seznamu mobilních kontaktů, údaji z kalendáře nebo o narozeninách přátel.
Oh wow my deleted Facebook Zip file contains info on every single phone cellphone call and text I made for about a year- cool totally not creepy.
— Mat Johnson (@mat_johnson) March 23, 2018
No páni, moje složka ze smazaného Facebooku obsahuje údaje o každém mém hovoru a zprávě za poslední rok. Vůbec to není strašidelné.
Podle mluvčí Facebooku kontakty společnost shromažďuje za účelem snadnějšího vyhledávání a jde o běžnou praxi.
Společnost Cambridge Analytica měla data 50 milionů uživatelů využít k ovlivnění výsledku britského referenda či amerických prezidentských voleb. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg se již v médiích omluvil Britům a Američanům za porušení důvěry.