Článek
Hlavní hrdina tohoto příběhu se křestním jménem jmenuje Jauhen, sám sebe však za hrdinu nepovažuje.
Inkriminovanou noc viděl na křižovatce utíkajícího mladíka a za ním policisty. Zavolal na něj, aby naskočil do jeho auta. A někdo tento běloruský mikropříběh dnešních dnů natočil na video a umístil na sociální sítě.
„Když nasedl do auta, tak policista nejdříve doběhl ke mně a teaserem mě trefil do zad. Já ho odstrčil a on mě ještě stačil zasáhnout do ruky,“ říká Jauhen. „Když byl ten kluk uvnitř a zavřel dveře, samozřejmě jsem šlápl na plyn a snažil se ujet. Policista ještě začal bouchat do auta.“
Masové demonstrace na protest proti zvolení prezidenta Lukašenka začaly v Bělorusku letos v srpnu. Jauhen říká, že byl zděšen, s jakou brutalitou se bezpečnostní složky snaží protesty potlačit.
„Už od prvního dne bylo zřejmé, že policie ty lidi bije. Došlo i ke znásilněním, zlomeninám a zabitím. Ten chlapec, kterému jsem pomohl, byl tak mladý. Mohli ho třeba zmrzačit. Jaký má tohle všechno smysl? Myslím, že by si lidé měli navzájem pomáhat, a ne jenom filmovat, co se děje,“ krčí rameny.
Jauhen po této události na několik dní opustil Minsk. Byl i varován, že by mohl přijít o práci.
„Byl bych radši, kdyby žádné video nevzniklo a kdyby o tom nikdo nevěděl, protože to pro mě může mít vážné následky. Zachránil jsem ho. No a co? Mnoho lidí by udělalo to samé. Já byl jen ten, kterého natočili.“
Jauhen se obrátil na běloruskou neziskovou organizaci, která pomáhá obětem policejního násilí. A jeden autoservis mu nabídl, že mu zadarmo spraví jeho poškozené auto. Stále pracuje jako taxikář, ale uvažuje, že by teď Bělorusko raději opustil.
Tvrdí, že věděl o riziku, které mu hrozí, když mladíkovi pomůže. Ale udělal by to znovu, kdyby bylo potřeba.
Podrobnosti v úvodním videu.