Článek
„I kdyby pršelo několik týdnů v kuse, tak se sice naplní koryta řek, ale dál bude problém se spodní vodou. Protože deficit sucha máme postupně už od roku 2015,“ říká reportérka Michaela Rambousková, která se v Seznamu této problematice věnuje. „Dnešní déšť pomůže třeba tomu, že povyroste tráva, ale určitě nepomůže dlouhodobě.“
Česká ministerstva už představila několik plánů, jak se suchem bojovat. V reálu se zatím ale děje málo. „Obvykle to skončí u toho, že na sebe narazí dva tábory lidí, které spolu nesouhlasí,“ připomíná Rambousková.
„Například Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství by chtělo především stavět přehrady. Byl představen plán zhruba pěti přehrad, které by měly pomoci zadržet vodu v krajině. Avšak kritici se ptají, jakou vodu zadrží? Protože skoro neprší a toky jsou téměř prázdné, takže nemají jakou vodu přivádět. Oproti tomu stojí názory, že by se voda měla zadržovat v krajině přirozeně, třeba obnovou tůněk nebo napravováním říčních koryt.“
Řeky začaly svá přirozená koryta opouštět už na přelomu 19. a 20. století a masivně pak v 50. letech, kdy se zemědělci ve snaze o lepší úrodu snažili odvádět z krajiny nadbytek vody. „Dá se říci, že ty řeky mrzačili, snažili se je dostávat do umělých koryt. Jedno z řešení, o nichž se mluví, že by mohla fungovat, je tedy navracení řek do jejich přirozeného stavu. Meandrování, dělání tůněk,“ doplňuje Rambousková.
Jaké plány už stát uvedl do praxe? A jak se například sucho podepisuje na výskytu kůrovce? Odpovědi v rozhovoru investigativní novinářky Sabiny Slonkové s Michaelou Rambouskovou v úvodním videu. Interview je součástí pořadu Reportéři Seznamu, který můžete v premiéře sledovat každé druhé pondělí od 20:30 na TV Seznam. Anebo si jej můžete pustit ze záznamu v úvodním videu.
Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod ZDE.
A sledujte nás také na Facebooku.