Článek
„Vznikl tam pavilon s vnitřními ubikacemi,“ sdělila mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková. Pavilon měří na délku 30 metrů, na šířku 12 metrů. Bude sloužit pro záchranu ptáků, malých a středně velkých savců. Má už první obyvatele. „Největší výběh s vodní plochou obývá několik jedinců želv sloních a devítičlenné hejno kamišů růžkatých, robustních ptáků z bažinatých tropických oblastí Jižní Ameriky. Pocházejí z nelegálního obchodu. Po patřičném zotavení tři kamiši posílí evropské chovy, zbývající budou vypuštěni zpět do volné přírody,“ uvedl ředitel zlínské zoo Roman Horský.
Nový pavilon poskytnul útočiště také dvouměsíčnímu ocelotovi. „Bohužel byl chován jako domácí mazlíček, měl různá zranění, jeho návrat do divočiny tak již není možný. V centru však bude mít odpovídající podmínky pro spokojený život,“ podotkl ředitel.
V novém pavilonu zbývá ještě dokončit dvě ubikace pro malé savce a pět ubikací pro ptáky. „Díky našemu druhému příspěvku může dostavba pavilonu úspěšně pokračovat. Předpokládaný termín dokončení je příští rok, tím bychom uzavřeli první etapu. Už nyní však začínáme chystat plány na druhou etapu, v rámci které vznikne veterinární klinika, přijímací recepce a kanceláře pro zaměstnance centra,“ doplnil Horský.
Zlínská zoo zahájila finanční sbírku na ochranu zvířat ve volné přírodě před dvěma lety. Návštěvníci rozhodují, jaký projekt podpoří. U vchodu do zoo si zvolí pokladničku některého z projektů a vhodí do ní žetony získané za nákup vstupenky. Loni projekt vynesl přes milion korun, projekt záchranného centra v ekvádorské zoo získal téměř 400.000 korun.
Sbírka pokračuje také letos. Vedle záchranného centra v Ekvádoru mohou návštěvníci podpořit ochranu ohroženého kopytníka saoly v Laosu a ochranu pižmovky bělokřídlé na Sumatře.