Článek
Opravy začaly v roce 2019. Práce byly rozděleny na etapy do tří let. Na půdě zámku pravidelně v létě sídlí netopýři a odchovávají tam mláďata. Na střeše se proto může pracovat jen od září do dubna, kdy netopýři zimují na jiných místech.
Na střeše zámku jsou již opraveny komíny, na jižní a hlavní věži a téměř polovině střechy řemeslníci položili novou střešní krytinu. „Naplno tak vynikla krása původní ornamentální výzdoby, která byla poškozena při necitlivé opravě střechy v 60. letech minulého století. Nové střešní tašky v zelené, žluté a cihlově červené barvě zoo dovezla od německého dodavatele, hřebenáče na zakázku zhotovili v Poštorné,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.
Restaurátorské práce se týkaly klempířských prvků, okapových systémů, háků na okapy, bání na špicích střech i vodních chrličů, také dřevěných vikýřů, okenních křídel a skleněných vitráží či ozdobných štítů. „Kompletně byl také opraven světlík kryjící vitrážový světlík nad schodištěm ve vstupní hale zámku,“ uvedl ředitel. Loni v září byly do hlavní věže uloženy časové schránky s poselstvím pro příští generace.
Oprava si vyžádá celkem asi 40 milionů korun. Město Zlín coby zřizovatel zahrady k příspěvku na opravu střechy v roce 2018 ve výši 17 milionů přidalo loni dalších 15 milionů korun, na letošek přislíbilo dotaci pět milionů korun. Kraj se podílel částkou přes čtyři miliony korun.
Zámek Lešná patří k nejmladším šlechtickým sídlům na Moravě. Jeho výstavba byla dokončena v roce 1893. Zámek bude podle Horského potřebovat další zásahy, například obnovu textilních tapet v interiéru, okenic a rámů oken nebo kanalizace ve sklepení.