Hlavní obsah

Zlínská vila cestovatele Zikmunda se otevře veřejnosti

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Vila cestovatele Miroslava Zikmunda je kulturní památkou a nyní bude přístupná veřejnosti. Zikmund oslaví v neděli 102. narozeniny, ten den zahájí svou činnost Nadační fond Zikmundova vila, který se bude o objekt starat.

Článek

Předsedou nadačního fondu a novým majitelem vily je zlínský podnikatel Čestmír Vančura, jenž je také prezidentem zlínského filmového festivalu. „Posláním fondu je kromě nezbytné rekonstrukce vily, jejího mobiliáře a zahrady také postupné zpřístupnění místa odborné i laické veřejnosti nebo organizování vzdělávacích, kulturních a reprezentativních akcí,“ řekl ve vile Vančura. „Chceme zvyšovat povědomí o odkazu díla Miroslava Zikmunda, ale také o fascinující historii domu, která je propojena s historií našeho města a s prvními obyvateli, s Josefem Januštíkem a Elmarem Klosem, a také jeho architekty, staviteli a slavnými návštěvníky,“ uvedl Vančura.

Podle architekta Petra Všetečky by dům měl zůstat v podobě, v jaké jej cestovatel obýval. „Každodennost by měla být patrná, člověk by měl mít pocit, že je na návštěvě, ne v muzeu,“ uvedl Všetečka. Veřejnosti by mělo sloužit zejména zamýšlené návštěvnické centrum v suterénu.

Původně funkcionalistický dům postavila v letech 1933 až 1935 na zlínských Nivách firma Baťa pro zlínského okresního hejtmana a vládního radu Josefa Januštíka. Zikmund dům koupil v roce 1953. Vzhled vily se za 70 let téměř nezměnil, v interiéru jsou tisíce knih a stovky předmětů získaných z cest po světě. Objekt také dlouhá léta sloužil jako útočiště umělců, spisovatelů a členů disentu.

Náklady spojené s rekonstrukcí objektu budou asi 20 milionů korun. První návštěvníci by do vily mohli zavítat příští rok, kvůli epidemii covidu se však termín může posunout. „Období do zpřístupnění domu veřejnosti chceme využít kromě jiného i na inventarizaci a postupnou digitalizaci materiálů, které jsou součástí vily. a také některých projektů, jež plánujeme,“ uvedla ředitelka nadačního fondu Magdaléna Hladká.

Zikmund má ve vile stále trvalé bydliště. „Věřím, že Zikmundova vila bude spojovat a poutat nejen zájemce o cestování, ale i architekturu, umění a kulturu všeobecně. A snad se podaří i to možná nejdůležitější: že poznání z mého života a ze společné práce s Jirkou Hanzelkou podpořené přátelstvím a úctou přispěje Zlínu a naší společnosti k lepšímu životu,“ uvedl Zikmund.

Doporučované