Článek
„U nás se zero waste překládá jako bez odpadu, i když to de facto bez odpadu není. Já spíše preferuji pojem nulové plýtvání. To mi dává větší smysl,“ uvádí na pravou míru pojem bezodpadové domácnosti Martina Sumbalová. Je autorkou webu Reduca.cz. Kromě příspěvků na blogu, kde píše o životě, ve kterém se snaží co nejméně zatěžovat přírodu, a tedy co nejméně plýtvat, je také autorkou Bezodpadové mapy. Díky serveru Mapy.cz do ní zaznamenává obchody, farmy, e-shopy, ve kterých se dají nakoupit suroviny bez obalu.
Sama přiznává, že po rodině se dvěma dětmi občas nějaký odpad zůstává. „Snažíme se ho tvořit co nejméně. Odpad, který máme, co nejvíce recyklujeme a kompostujeme,“ říká Sumbalová. Vede k tomu i své děti, kterým pořizuje hračky i oblečení z druhé ruky. „Myslím, že to v budoucnu ocení. Nebo neocení, ale možná pochopí,“ dodává.
Ve svém brněnském domě žije s absencí odpadkového koše. „Máme jen malinkou skleničku, u které se snažíme, aby se do ní odpad vešel co nejdéle. Vynášíme ji jednou za půl roku,“ říká Sumbalová. Objem vyprodukovaného odpadu tak na jednoho člena domácnosti sníží z průměrných 500 kg za rok na 23 kg. Kromě vyhazování směsného odpadu do odpadkové skleničky třídí zbylý odpad i do barevných kontejnerů. Jeho zpracování je však poměrně nákladnou záležitostí, proto se ho snaží produkovat co nejméně.
Život s omezenou produkcí odpadů může být časově náročnou záležitostí. Vše, k čemu lze vyrobit domácí variantu, tedy třeba domácí čisticí prostředky nebo pečení vlastního chleba, zabírá více času a energie než návštěva obchodu. Se současnou situací, kdy v České republice objem směsného odpadu stále roste, jde ale o ohleduplnější přístup k planetě.