Článek
V úterý 17. listopadu v symbolických 17 hodin a 11 minut se v rámci oslav výročí sametové revoluce a Mezinárodního dne studentstva rozsvítilo po celé České republice až čtyřicet významných budov do národních barev a rozezněly se zvony. V ulicích Prahy a v přímém přenosu Radiožurnálu a České televize pak zazněla také píseň Modlitba pro Martu v podání Anety Langerové.
Aneta Langerová zazpívala Modlitbu pro Martu, na Národním divadle v 17:11. ✌️ @SeznamZpravy pic.twitter.com/fNzF4hP4Sd
— NikolMudrova (@MudrovaNikol) November 17, 2020
Píseň mohli lidé poprvé slyšet v podání Marty Kubišové v roce 1968 - zpěvačka ji nahrála dva dny po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. V době normalizace ji však KSČ zakázala a Modlitba pro Martu nesměla zaznít v rádiu nebo na veřejných místech až do roku 1989. Vystupovat nemohla ani Marta Kubišová.
Skladba se však stala symbolem polistopadových událostí v roce 1989. 21. listopadu ji Marta Kubišová znovu zazpívala z balkonu Melantrichu pro zaplněné Václavské náměstí. A jednatřicet let poté ji z balkonu Národního divadla přesně v 17 hodin a 11 minut znovu zazpívala Aneta Langerová. V Praze pak píseň zněla nejen na Národní třídě, ale také ve zbytku metropole z pouličních amplionů.