Článek
Terry Jones, který tento týden zemřel ve věku 77 let, trpěl už od roku 2015 takzvanou frontotemporální demencí. Ta postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.
„Terry odešel večer 21. ledna po boku své ženy Anny Söderströmové po dlouhém, extrémně statečném, ale vždy s dobrým humorem vedeném boji se zvláštní formou demence,“ stojí v prohlášení rodiny.
Krátce poté rodina spolu s lékaři podle deníku The Telegraph rozhodla, že daruje Jonesův mozek neurologickému institutu londýnské univerzity. „Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme,“ řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.
Komediální herec je známý především z komediální skupiny Monty Python. Základy skupiny Jones položil na univerzitě v Oxfordu, kde studoval anglickou literaturu. Tady se seznámil s Michaelem Palinem, dalším zakladatelem „Pythonů“. Později se přes působení v televizi v roce 1969 oba dostali do BBC, aby společně s Johnem Cleesem, Grahamem Chapmanem, Ericem Idlem a Terrym Gilliamem vytvořili skupinu Monty Python a slavný pořad skečů Monty Pythonův létající cirkus.
Kromě hraní si Jones díky Pythonům vyzkoušel i režii. Na režisérské stoličce seděl u všech tří filmů komediální skupiny, parodie na artušovskou legendu Monty Python a Svatý Grál, svérázného zpracování biblických příběhů Život Briana a v roce 1983 u posledního filmu skupiny Monty Pythonův smysl života.
Jones byl také známý pro svůj odmítavý postoj k válce v Iráku. V roce 2004 publikoval knižní souhrn svých novinových sloupků pod názvem Válka Terryho Jonese proti válce s terorem. Jones se dvakrát oženil, mezi roky 1972 a 2012 žil s biochemičkou Alison Telferovou, se kterou měl dvě děti, v roce 2012 si pak vzal Annu Söderströmovou, s níž měl jednoho potomka.