Článek
Antonio González Pacheco zemřel minulý týden, jako jeden z asi 27 tisíc Španělů podlehl koronavirovému onemocnění covid-19. Podle policejních zdrojů listu El País zemřel González Pacheco v nemocnici v Madridu. Byl to muž, který se v roce 1971 stal členem španělských policejních sil, a stovky lidí ho obvinily z toho, že je mučil, což bylo i předlohou pro desítky strašlivých povídaček.
González Pacheco byl jedním z nejobávanějších mužů v centrále bezpečnostních služeb v Madridu – budova na náměstí Puerta del Sol se používala pro zadržování a mučení lidí. Vyšetřoval skupiny odpůrců režimu generála Franka, obvykle komunisty, a podílel se na jejich represi. Uvnitř cel mu neřekli jinak než „Billy el Niño“ – vlastními jmény si totiž členové brigády, k níž patřil i González Pacheco, před vězni nikdy neříkali. V protifrankovském hnutí se tak Billy el Niño stal známou osobností.
„Páchl alkoholem. Bylo mu 28, takže jen o dva roky víc než mně. A mučení si užíval. Šlo to poznat, protože v té zuřivosti, jak do člověka mlátil a kopal, bylo určité uspokojení a potěšení,“ řekla španělskému listu El País jedna z obětí Gonzáleze Pacheca Felisa Echegoyenová.
Vyznamenání za zásluhy a vyšší důchod
Když zemřel, El Paísu jeho smrt odmítlo potvrdit jak generální ředitelství národní policie, tak i tamní ministerstvo vnitra. Místo toho odpověděly: „On není jedním z nás, je to policista v důchodu.“ Skandály, které někdejšího mučitele obestíraly, způsobily, že s ním ministerstvo ani policie nechtěly mít nic společného.
Sobre la muerte del torturador "Billy el niño".
— Movimiento Antirrepresivo De Madrid (@AntirrepreMad) May 7, 2020
Al militante del PCE(r) Juan José Crespo, "Kepa", le torturó en 1979. Se sabía impune, así que no esperaron a que se borraran las marcas de la paliza para la fotografía policial, que apareció en la revista "Tiempo" 3 años después. pic.twitter.com/euufeydSfd
Do nemocnice ho s covid-19 přijali na konci dubna. „Snažil se tomu vyhnout, protože nechtěl žádný další mediální cirkus,“ řekl španělskému listu zdroj blízký Gonzálezovi Pachecovi.
Mediální pozornosti si v posledních letech důchodce užil dosyta – v roce 2018 se přišlo na to, že i přes četná obvinění z mučení vězňů získal v minulosti od španělské vlády čtyři vyznamenání. První v roce 1972, poslední o deset let později. Díky nim si González Pacheco užíval zvýšený důchod. Před dvěma lety pak ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska oznámil, že jeho resort pracuje na tom, aby Billy el Niño o vyznamenání (třeba z roku 1977 za „zásluhy a služby mimořádného charakteru“) přišel.
Hoy ha muerto Billy el niño.
— RelatandoHistoria (@relatandohisto1) May 7, 2020
Vamos a analizar su carrera como torturador dentro la Brigada Política-Social, más conocida como la policía política franquista.
Aprendió a torturar de su jefe Roberto Conesa (quien detuvo a las trece rosas), y este de la Gestapo.
Dentro Hilo. ⬇️⬇️ pic.twitter.com/4MjpkvvVi1
Před sedmi lety také vydala argentinská soudkyně María Servini de Cubría na Gonzáleze Pacheca mezinárodní zatykač. A to kvůli obžalobě týkající se právě jeho mučitelské minulosti, která byla součástí vyšetřování zločinů, za nimiž stáli úředníci věrní Frankovu režimu. Kauzu v Buenos Aires otevřeli příbuzní obětí poté, co se s ní ve Španělsku dostali do slepé uličky. Ani tam ale nepochodili, španělské úřady odmítly Gonzáleze Pacheca vydat, protože incidenty ze sedmdesátých let byly dávno za promlčecí lhůtou.
Díky vyšetřování vyplula na povrch nová svědectví. „Jednou jsem byl připoután k topení v kanceláři… On přišel, kopl do mě a řekl: ‚Měl jsi tu čest, že do tebe kopl Billy el Niño.‘ Byl velmi nebezpečný, nebyl moc chytrý a měl naprostou beztrestnost. Předváděl před člověkem pohyby z karate, kopl do něj a řekl mu, že je velký boxovací pytel,“ popsal způsob mučení bývalého policisty Chato Galante, lidskoprávní aktivista. „Byl to kompulzivní mučitel. Užíval si to. Říkal: ‚Zničím tě‘,“ dodal Galante.