Článek
Informaci zveřejnil deník The Daily Telegraph, jenž má úmrtní list k dispozici. Dokument, který vystavil hlavní královský lékař Sir Huw Thomas, podle britských médií uvádí, že smrt vévody z Edinburghu nezpůsobila nemoc ani žádné zranění.
Manžel královny Alžběty II. tak zemřel „stářím“. Podle deníku The Daily Mail lze ve Velké Británii tento důvod úmrtí uvést v případě, že je dané osobě více než 80 let a lékař se o ni delší dobu stará a dlouhodobě tak sleduje její zdravotní stav.
Podívejte se, jak se Velká Británie loučila s princem Philipem:
Krátce před úmrtím byl princ hospitalizován, podle oficiálních zpráv se necítil dobře. Z londýnské nemocnice krále Edwarda VII. byl po dvou týdnech převezen do nemocnice svatého Bartoloměje, kde se léčil s infekcí. 16. března byl propuštěn, „v dobrém rozmaru a pohodě“, uvedl Buckinghamský palác.
Vévoda z Edinburghu zemřel 9. dubna ve věku nedožitých sta let. Britské královně Alžbětě II. byl celoživotní oporou, po jejím boku stál více než sedmdesát let. Svých veřejných povinností se princ Philip vzdal v roce 2017, kdy odešel do královského důchodu.
Projděte si život prince Philipa obrazem:
Pohřeb prince Philipa se konal 17. dubna. Podle dlouhodobých plánů se mělo pohřbu královnina manžela původně zúčastnit asi 800 osob, vzhledem k šíření koronaviru byl však počet lidí v kapli značně omezen. Obřadu se zúčastnily mimo jiné všechny čtyři děti Philipa a Alžběty – jediná dcera, princezna Anna, prvorozený syn a následník trůnu, princ Charles, a jeho bratři Andrew a Edward – a také osm vnoučat, včetně Charlesových synů, princů Williama a Harryho.