Článek
Agentuře to potvrdila Sociálnědemokratická a labouristická strana (SDLP), kterou Hume v roce 1970 založil. A dlouhá léta, od roku 1979 do roku 2001, ji i vedl.
V roce 2010 byl John Hume zvolen v průzkumech veřejného mínění nejvýznamnější osobností irské historie. Obdržel také (spolu s tehdejším lídrem probritských unionistů Davidem Trimblem) Nobelovu cenu za mír v roce 1998. A to za svou úlohu v severoirském mírovém procesu.
V politice se Hume začal angažovat už v šedesátých letech v rámci občanských organizací v Londonderry, kde se i narodil. V roce 1971 se připojil ke dvoudenní hladovce čtyř britských poslanců na protest proti masovému zatčení a věznění bez soudu více než 340 irských republikánů. Ti byli podezřelí z napojení na Irskou republikánskou armádu (IRA), jež stála mimo jiné za teroristickými útoky a vydíráním.
John Hume has died. Ireland, all of us, should bow our heads in respect & thanks. What an extraordinary man, peacemaker, politican, leader, civil rights campaigner, family man, Derryman, inspiration. May he rest peacefully & his legacy live on. Sincere sympathy with Pat & family. pic.twitter.com/XZlYg4zHap
— Simon Coveney (@simoncoveney) August 3, 2020
Právě Humeova strana SDLP, ač proirská, se proti násilnostem na severu Irska od počátku vymezovala. A její dlouholetý lídr se sám vytrvale snažil o ukončení násilí demokratickou politikou, což se mu na sklonku století i podařilo. Hrál klíčovou roli v mírových rozhovorech, do nichž zapojil i politickou stranu Sinn Féin, která byla s IRA propojená. „Politika je alternativa k válce,“ prohlásil jednou podle BBC Hume.
Už v roce 1985 stál přímo u vyjednávání Anglo-irské dohody, která dala, i když omezený, hlas Dublinu v otázkách Severního Irska. Násilnosti ze strany IRA ale pokračovaly. V devadesátých letech pak několik let vyjednával s lídrem strany Sinn Féin Gerrym Adamsem, což se u probritských unionistů nesetkalo s pochopením.
Tento risk nicméně Humeovi vyšel – nejprve vedl k více než ročnímu míru, který ale nevydržel. A následně v roce 1997, kdy IRA opět složila zbraně, přizvala vláda labouristy Tonyho Blaira stranu Sinn Féin k oficiálnímu vyjednávání, které se do té doby odehrávalo bez ní.
It is deeply saddening to hear of the death of John Hume.
— Keir Starmer (@Keir_Starmer) August 3, 2020
Life across the island of Ireland is peaceful and more prosperous today because of his courage, vision and determination.
He guided away from violence and towards justice, tolerance and democracy.
Své skoro třicetileté snažení o mír v Severním Irsku dokonal v roce 1998, kdy došlo k podepsání mírového dokumentu s názvem Velkopáteční dohoda. Ten představoval i vrchol jeho politické kariéry, jež čítala také křeslo v Evropském a britském parlamentu.
Intenzivní nasazení se ale podepsalo na jeho zdraví – jen tři roky po stvrzení míru dohodou odešel kvůli zdravotním problémům z čela SDLP. V posledních letech života bojoval s demencí a nevystupoval na veřejnosti.
Ireland’s greatest & lodestar of the peace we enjoy today.
— Claire Hanna (@ClaireHanna) August 3, 2020
More or less all the enduring & successful ideas about resolving the centuries old conflict here came from the brain of John Hume.
Pluralist, internationalist, social democratic & resolutely non-violent. RIP John Hume pic.twitter.com/fnbyDZqTHk
„Je to velmi smutné, jeho paměť je prostě tatam. John si moc o dohodě z roku 1998 nepamatuje. Ani o Anglo-irské dohodě, ani o Sunningdale a ničem dalším. A přesto vložil celý svůj život do toho, aby jich dosáhl. Má se ale dobře, je spokojený a šťastný,“ uvedla jeho manželka Pat Humeová v roce 2018 k dvacátému výročí Velkopáteční dohody. Dokument se kromě občanských a kulturních práv zabývá mimo jiné i odzbrojením a vynucováním práva.
Hume zemřel v pečovatelském domově ve svém rodném Derry. „John byl manželem, otcem, dědečkem, pradědečkem a bratrem. Byl velmi milovaný a jeho smrt zasáhla celou rodinu,“ píše se podle britského listu The Independent v rodinném vyjádření. Humeova rodina v něm také poděkovala zaměstnancům pečovatelského zařízení.