Článek
Profesor Widimský zasvětil kardiologii celý život. V pražském IKEMu pracoval od roku 1971 a ještě nedávno na tamní kardiologickou kliniku aktivně docházel.
Zabýval se léčbou vysokého tlaku, plicní hypertenzí, plicní embolií či léčbou srdečního selhání.
„Odchodem prof. Jiřího Widimského ztrácí česká kardiologie a Institut klinické a experimentální medicíny jednoho ze svých nestorů, který přispěl významnou měrou k výchově celých generací lékařů. Čest jeho památce,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí IKEMu Markéta Šenkýřová.
Jako jeden z mála českých kardiologů se profesor Widimský prosadil výrazně i za hranicemi. Od roku 1976 do roku 1984 byl členem výboru Evropské kardiologické společnosti, přičemž v druhém období se stal dokonce jejím viceprezidentem. V 70. letech byl navíc konzultantem Světové zdravotnické organizace.
Je autorem více než tisícovky odborných publikací. Získal také řadu ocenění, například v roce 2005 za svůj celoživotní přínos pro české zdravotnictví. Část své kariéry věnoval také výuce kardiologů a internistů.
Vzorem byl i ve vlastní rodině – mezi přední české kardiology dnes patří i jeho dva synové Petr a Jiří. Oboru se věnuje i jeho vnuk Jiří.
Jiří Widimský také zastával v průběhu let celou řadu funkcí v odborných společnostech. Byl dlouholetým členem České kardiologické společnosti i České internistické společnosti, čestným členem České lékařské společnosti J. E. Purkyně, České kardiologické společnosti, České internistické společnosti a České společnosti pro hypertenzi i voleným členem České lékařské akademie.