Článek
Rodák z Ústí nad Labem začal hrát nejvyšší československou hokejovou soutěž v barvách pražského Motorletu, později válel za Spartu a Duklu Jihlava. Celkem na vrcholové úrovni odehrál třináct sezon. V reprezentaci nastupoval například spolu s Vlastimilem Bubníkem, Jaroslavem Jiříkem, Josefem Černým či Jánem Starším.
V československém dresu získal nejprve v roce 1961 ve Švýcarsku stříbro a o dva roky později bronz ve Švédsku.
Český hokej zasáhla velice smutná zpráva – ve věku 83 let zemřel Luděk Bukač starší, trenér mistrů světa z let 1985 a 1996.
— Hokejový nároďák (@narodnitym) April 20, 2019
Nikdy nezapomeneme! pic.twitter.com/vhKfQ64v1s
Ještě více úspěchů nasbíral jako trenér. Československou reprezentaci vedl v letech 1978 až 1985. S národním týmem získal jednu bronzovou, dvě stříbrné, ale hlavně potom zlatou medaili z mistrovství světa v roce 1985 v Praze. S týmem, ve kterém hráli například Jiří Hrdina nebo Vladimír Růžička, dokázal porazit i tehdy mezinárodnímu hokeji dominující Sověty s legendárním útokem Makarov-Larionov-Krutov.
Po angažmá v Rakousku a Německu se Luděk Bukač na mistrovství světa 1995 a 1996 vrátil k už samostatné české reprezentaci. A turnaj ve Vídni v roce 1996 je označován za začátek zlaté éry tuzemského hokeje na přelomu milénia. Bukačovu týmu se podařilo zvítězit, když ve finále porazil Kanadu.
Ještě ten rok ale Bukač u národního týmu skončil. Následně se věnoval spolu se svým synem (taktéž trenérem) Luďkem Bukačem mladším výchově mládeže. Kromě toho je uznávaným pedagogem a teoretikem, napsal více než stovku odborných článků. Luděk Bukač je členem Síně slávy českého hokeje i IIHF.