Článek
„Se smutkem v srdci se modlím za duši zemřelého kardinála Vlka," uvedl Duka. Dodal, že kardinál Vlk dobojoval svůj celoživotní zápas za lidskou svobodu a toleranci.
„Mílo, budeš mi lidsky i duchovně chybět," napsal Duka na svém facebookovém profilu. Pražské arcibiskupství vyzvalo věřící k modlitbě za spásu duše zesnulého kardinála.
Soustrastný telegram Dominiku Dukovi už poslal i papež František, píše vatikánský list L'Osservatore Romano. Papež František v telegramu vyzdvihuje Vlkovu plodnou a rozmanitou apoštolskou činnost i v obtížném období perzekucí proti církvi.
Se smutkem v srdci se modlím za duši zemřelého kardinála Vlka (17.5.1932-18.3.2017) #církev #kardinalvlk #miloslavvlk #RIP pic.twitter.com/P8MYdERncg
— Kardinál Duka (@dominikduka) March 18, 2017
Vážná nemoc se u kardinála Vlka začala projevovat zhruba na jaře loňského roku. O Vánocích se kardinálův stav zhoršil natolik, že musel být na několik dní hospitalizován. Nemoc mu lékaři diagnostikovali po Novém roce.
Vlk podstupoval chemoterapii v jedné z pražských nemocnic. Koncem ledna s Vlkem telefonicky hovořil papež František a ujistil ho, že se bude modlit za jeho zdraví.
Dominik Duka v rozhovoru pro Seznam o zdravotním stavu Miloslava Vlka (video z konce února 2017):
Miloslav Vlk se narodil se 17. května 1932 v Líšnici na Písecku. Jeho život prošel řadou zvratů. V roce 1968 byl vysvěcen na kněze.
Po deseti letech mu ale komunisté odebrali tehdy požadovaný státní souhlas k výkonu kněžského povolání. Vlk pak sloužil mše tajně v malých skupinách věřících. Ač vzděláním historik, archivář a teolog, byl z politických důvodů nucen živit se jako myč oken.
Na začátku 90. let minulého století byl jmenován biskupem v Českých Budějovicích, poté se na jaře 1991 po rezignaci Františka Tomáška stal hlavou českých katolíků. Od října 1994 byl kardinálem. Úřadu pražského arcibiskupa se ujal 1. června 1991, jeho rezignaci přijal papež Benedikt XVI. v únoru 2010 a v pořadí 36. pražským arcibiskupem jmenoval Duku.