Článek
Zákonodárcovo úmrtí potvrdila předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová. Ve smutečním oznámení o něm napsala jako o „jednom z největších hrdinů americké historie“. Agentura AP černošského politika označila za „lva občanskoprávního hnutí“ a připomněla, že v roce 1965 Lewise, který ve svých 25 letech kráčel v čele jednoho z protirasistických pochodů v Alabamě, strážci pořádku málem ubili k smrti.
Televizní záběry tehdejší policejní brutality pomohly veřejnosti uvědomit si rasový útlak na americkém jihu a přispěly k rozšíření odporu proti rasové segregaci. Lewis byl podle agentury Reuters pionýrem občanského hnutí, podle agentury AFP byl dávným společníkem Martina Luthera Kinga na jeho cestě.
On the day that became known as Bloody Sunday, John Lewis and a line of nonviolent marchers were beaten and tear-gassed by Alabama state troopers in Selma. The state-sanctioned violence helped spur the passage of the federal Voting Rights Act. https://t.co/tkHbRS0udf
— The Associated Press (@AP) July 18, 2020
„Amerika dnes truchlí nad odchodem jednoho z největších hrdinů amerických dějin,“ napsala Pelosiová v komuniké o úmrtí zákonodárce, který trpěl rakovinou slinivky břišní.
Lewis byl poprvé zvolen do Kongresu v roce 1986, kdy ve svém volebním obvodu získal tři čtvrtiny hlasů a čtvrtina připadla jeho republikánskému soupeři. V pozdějších volbách dvakrát získal více než 99 procent hlasů a pětkrát 100 procent, naposledy při posledním zvolení v roce 2018.
House Speaker Nancy Pelosi has called Rep. John Lewis "one of the greatest heroes of American history" and "the conscience of the Congress."
— CNN (@CNN) July 18, 2020
Follow updates on the tributes to Lewis: https://t.co/ItQK8RddKN
V lednu 2017 se Lewis rozhodl bojkotovat inauguraci nového prezidenta Donalda Trumpa, který podle kongresmanových slov není „zákonnou hlavou státu“, neboť mu ke zvolení dopomohli hackerskými útoky Rusové. K Lewisovu gestu se připojily více než dvě desítky členů Kongresu USA z řad demokratů.