Článek
Ladislav Mrkvička v roce 2019 získal Cenu Thálie za mistrovství v činoherním oboru. V roce 2012 získal ocenění Za celoživotní mistrovství v dabingu. V listopadu 2015 mu udělila nadace Život umělce cenu Senior Prix za celoživotní mistrovství.
Vystudoval herectví na DAMU v Praze. V letech 1962 až 1967 působil v ostravském Divadle Petra Bezruče, kde ztvárnil například titulního Čapkova Loupežníka nebo Rytíře Des Grieux v Manon Lescaut. Mezi roky 1968 až 1974 zakotvil v pražském Divadle S. K. Neumanna (Fricek v Bratru Žakovi, George v adaptaci O myších a lidech aj.). V letech 1977 až 1990 hrál v pražském Divadle Na zábradlí (Smerďakov v Bratrech Karamazových, Hanťa v Hlučné samotě atd.). Členem Činohry Národního divadla byl od roku 1991.
V Národním divadle si zahrál desítky rolí: například Rudá tvář v Taboriho hře Bílý muž a Rudá tvář, Fabrizio v Goldoniho Mirandolíně, Narcissus v Racinově Britannicovi, Ďábel v Calderónově Zázračném mágovi. Byl představitelem Dědka z Dovru a Mastera Cottone v Ibsenově Peer Gyntovi, Teiresiáse v Sofoklově tragédii Oidipús vladař či Lepida v Shakespearově Antoniovi a Kleopatře. Hrál i D’artagnana v Rostandově Cyranovi z Bergeracu, Dorna v Čechovově Rackovi či Karpa v Ostrovského Lese.
Ztvárnil řadu rolí v rozhlase, televizi, filmu i dabingu. Hrál například ve filmech Romeo, Julie a tma, Hotel pro cizince, …a pozdravuji vlaštovky, či naposledy například ve snímku Staříci. Z televizních rolí ho diváci znají například ze seriálů Panoptikum města pražského, Dobrodružství kriminalistiky, Chaloupka na vršku.
V dabingu propůjčil český hlas například Jeanu-Paulu Belmondovi, Anthony Hopkinsovi, Gene Hackmanovi či Henry Fondovi.