Článek
Do americké historie se zesnulý politik zapsal hned dvakrát. Donald Rumsfeld byl šéfem Pentagonu nejprve za Geralda Forda a pak znovu za George Bushe mladšího. Na post ministra obrany rezignoval v roce 2006 uprostřed nepokojů v poválečném Iráku. Podle deníku The Washington Post z něj jeho vůdčí role při invazích do Afghánistánu a Iráku a snahy o transformaci americké armády udělaly jednoho z nejdůležitějších a také nejkontroverznějších ministrů obrany v dějinách Spojených států.
Zprávu o Rumsfeldově smrti přinesla v prohlášení zveřejněném na Twitteru jeho rodina. Poslední okamžiky podle nich prožil v kruhu blízkých doma v Novém Mexiku.
„Historie si ho bude pamatovat pro jeho mimořádné úspěchy během jeho veřejné služby, ale ti, kteří ho znali nejlépe a jejichž životy se díky tomu navždy změnily, si budou pamatovat jeho neochvějnou lásku k manželce Joyce, jeho rodině a přátelům a integritu, kterou přinesl do života věnovaného zemi,“ uvedla Rumsfeldova rodina na sociálních sítích.
A statement from the family of Donald Rumsfeld: pic.twitter.com/AlKYxVvqgF
— Donald Rumsfeld (@RumsfeldOffice) June 30, 2021
Agentura Reuters připomíná, že Rumsfeld byl hlavním strůjcem války v Iráku, dokud jej Bush po třech a půl letech bojů nevyměnil. Pentagon vedl už v letech 1975 až 1977 za prezidenta Geralda Forda a jeho dlouholetá kariéra zahrnuje vládní angažmá pod čtyřmi různými prezidenty a skoro čtvrt století v „korporátní Americe“, připomíná agentura AP. Vedl také nadaci Rumsfeld Foundation, která propagovala práci ve veřejné sféře a podporovala rodiny vojáků a zraněné veterány.
V jednom ze svých posledních veřejných činů se letos v lednu zařadil mezi deset exministrů obrany, kteří varovali před zneužitím armády ve sporu o výsledky listopadových prezidentských voleb. „Snahy zapojit americké ozbrojené síly do řešení volebních sporů by nás zavedly na nebezpečné, nezákonné a neústavní teritorium,“ napsala tehdy skupina někdejších šéfů Pentagonu.