Článek
Ještě během sobotního rána vynášeli záchranáři z trosek raněné, kteří v nich přežili 12 hodin. Podle vlády jsou ale v troskách uvězněny stále nejméně tři desítky osob. Záchranáři v troskách s pomocí techniky vyprošťovali i přes noc, kdy teplota dosahovala minus osmi stupňů Celsia. Šestnáct mrtvých hlásí provincie Elazig, čtyři lidé pak zemřeli v provincii Malatya. V nemocnicích obou provincií skončilo 1030 zraněných.
Nejvíce postihlo zemětřesení město Sivrice. „Zemřeli tady lidé i zvířata. Naše rodina strávila noc kolem ohně s dekami. Náš dům spadl a nemáme kam jít,“ řekl muž jménem Sinasi agentuře Reuters. „Bylo to opravdu děsivé, padal na nás nábytek. Museli jsme vyběhnout ven, abychom se zachránili,“ popsal zemětřesení v nedalekém Elazigu agentuře AFP místní obyvatel Melahat Can.
VIDEO: Search and rescue teams look through rubble of collapsed buildings in the Turkish city of Elazig after a 6.8 quake hit the region pic.twitter.com/OGvLdfooon
— AFP news agency (@AFP) January 25, 2020
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na Twitteru napsal, že vláda přijala veškerá opatření, „aby si zemětřesení, které kromě Elazigu zasáhlo mnohé další provincie, vyžádalo co nejméně životů“. Erdogan do postiženého regionu vyslal ministry vnitra, zdravotnictví a životního prostředí.
#Elazığ’da meydana gelen ve pek çok ilimizde hissedilen depremin en az kayıpla atlatılması ve vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması için ilgili kurumlarımız gerekli tüm tedbirleri almaktadır. Çevre ve Şehircilik, İçişleri ve Sağlık Bakanlarımızı bölgeye gönderdik.
— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) January 24, 2020
Zemětřesení podle ministra životního prostředí Murata Kuruma zničilo ve dvou provinciích třicet budov. Obyvatele, kteří přišli o svůj domov, úřady ubytovaly na studentských kolejích a tělocvičnách. Zemětřesení kromě Turecka pocítila také Sýrie, Gruzie a Arménie, slabé otřesy ohlásil i Írán a Libanon.
Turecko vyhlásilo opatření na celonárodní úrovni, o zahraniční pomoc ale nežádá. Do pátracích akcí úřady zapojily také bezpilotní letouny. Agentura pro mimořádné situace vyzvala občany, aby nevstupovaly do poškozených obydlí, protože hrozí následné otřesy.
V Turecku jsou zemětřesení poměrně častá. Nejhorší otřesy zasáhly zemi v roce 1999, tehdy kvůli zemětřesení o síle 7,6 stupně přišlo o život 19 tisíc lidí a bez střechy nad hlavou se ocitlo půl milionu lidí. V provincii Elazig naposledy otřesy o síle 6 stupňů v roce 2010 připravily o život 51 lidí.