Článek
Loni společnost kvůli suchu přišla o 18 milionů korun, letos její ředitel Ivo Kadeřábek počítá s obdobnou ztrátou. Řekl to dnes ČTK.
„Máme v provozu velkoplošné závlahy typu Bauer, máme jich 24,“ uvedl ředitel s tím, že v provozu jsou všechny. Jeden zavlažovač zalije za 14 hodin asi 1,5 hektaru. Nyní jde především o špenát, hrášek, košťáloviny a zčásti také obilí.
Podle Kadeřábka závlaha neslouží k nahrazení veškerého nedostatku vody. „Slouží k vyrovnání deficitu. Jsme bez dešťového stínu, tady se pohybují srážky kolem 400 milimetrů, poslední roky 250 milimetrů,“ uvedl zemědělec. Pokud jsou srážky nižší než 200 milimetrů ročně, závlaha nefunguje.
Pásové zavlažovače přivezou zemědělci traktory na pole, kde jsou bubny s 300metrovými hadicemi. Pracovníci hadice roztáhnou a napojí na závlahu. „Jak se cívka smotává, tak stahuje hadici a takhle se zalévá,“ popsal proces Kadeřábek.
Někteří zemědělci se domnívají, že se dá nadměrnému suchu částečně zabránit remízky. Kadeřábek míní, že vodu mohou zadržovat v případě, že jsou zemědělské plodiny pěstované ve svažitém terénu. „My máme v katastru několik desítek remízků, které tam jsou 50 let, a bereme to jako součást krajiny,“ uvedl ředitel. Jeho pole jsou na rovině, a remízky tak slouží zvířatům jako útočiště.
Společnost se zaměřuje na výrobu rostlinných a živočišných produktů. Firma pěstuje obiloviny, cukrovou řepu, řepku olejnou a zeleninu. Z živočišných výrobků produkuje mléko a hovězí maso. Firma hospodaří na pozemcích na Mělnicku a Litoměřicku.