Článek
Členové skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 se dnes dohodli na zavedení daně ze zisku globálních firem v minimální výši 15 procent. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhodnutí by mohlo postihnout technologické giganty jako Amazon nebo Google, píše britská BBC.
Britský ministr financí Rishi Sunak a německý ministr financí Olaf Scholz uvedli, že se jedná o historický krok. „Je to dobrá zpráva pro daňovou spravedlnost a solidaritu a špatná zpráva pro daňové ráje po celém světě,“ prohlásil Scholz. „Dalším krokem bude prodiskutovat dohodu skupiny G7 s větším množstvím partnerů v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a ve skupině největších světových ekonomik G20,“ dodal.
Francouzský ministr financí Bruno Le Maire daň ze zisku globálních firem ve výši nejméně 15 procent nazval „výchozím bodem“ a slíbil, že bude bojovat za její další zvýšení. „Je to výchozí bod a v dalších měsících se budeme snažit zajistit, aby tato daň byla co nejvyšší,“ napsal Le Maire na Twitteru.
G7 finance ministers agree global minimum tax of at least 15% https://t.co/ThRisQfmag pic.twitter.com/ZSUymVAUB6
— Reuters (@Reuters) June 5, 2021
Získané miliardy dolarů by navíc mohly přispět vládám s náklady, které musely vynaložit v aktuální pandemické době. Cílem dohody je ale především odradit nadnárodní společnosti od přesouvání svých sídel do zemí s nižší úrovní zdanění.
To dosud zákon firmám umožňoval. Společnosti zakládaly pobočky ve státech s výhodnou daňovou politikou, generovaly zde zisk a následně ho danily. A to i přesto, že vydělávaly v jiných zemích. Dnešní rozhodnutí by ale mělo rozšířenou činnost firem zastavit.
Společnosti nebudou moci počítat s tím, že se státy budou předhánět o to jim poskytnout co nejnižší daň. Navíc ji budou muset platit i v místě, kde produkty či služby prodávají a poskytují.
„Po letech diskuze dosáhli ministři financí skupiny G7 historické dohody o reformě globálního daňového systému tak, aby vyhovoval světovému digitálnímu věku,“ řekl dále Sunak.
Na tom, jak zlepšit výběr daní od nadnárodních korporací a velkých technologických firem typu Facebook či Google, se bohaté země (USA, Velká Británie, Francie, Německo, Kanada, Itálie a Japonsko) snažily bez úspěchu dohodnout řadu let.