Článek
Alena Borůvková na sociálních sítích útočila na zaměstnance ministerstva, novináře a úředníky.
Tímto považuji tuto kauzu za uzavřenou a může začít proces hledání nového velvyslance ČR ve Švýcarsku. https://t.co/dTqn9junzy
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) April 13, 2017
Nebyl to však jediný důvod, proč Borůvka padl. Seznam Zprávy pátraly minulý týden po skutečných důvodech diplomatových potíží. Hrál v nich roli i bílý prášek, který se objevil na Ministerstvu zahraničních věcí právě z velvyslanectví v Bernu.
Připomeňte si ve videu z minulého týdne hlavní zjištění redakce Seznam Zprávy:
Borůvka s kritikou chování své ženy, což ho stálo místo, nesouhlasí. A už dříve řekl, že se hodlá odvolání bránit.
„Samozřejmě uznávám, že i manželka reprezentuje svou zemi. A my tady ve Švýcarsku reprezentujeme republiku, dovolím si říct, velmi dobře. Co se týká její osobní nebo twitterové komunikace, to je její soukromá sféra a není to věc, která by tady ve Švýcarsku někoho zajímala,“ řekl Borůvka v rozhovoru pro Seznam.
Česká ambasáda ve švýcarském Bernu je zdánlivě klidnou a luxusní pracovní destinací, kterou diplomaté dostávají za odměnu. Velvyslanec a jeho lidé ale v alpské konfederaci mají velmi delikátní a náročný úkol. Udržování vřelých vztahů se švýcarskými úřady je totiž klíčové pro řadu byznysových a také kriminálních kauz.
Švýcarské banky a nadace dlouhodobě sloužily k ukrývání majetku a k jeho dohledávání potřebují čeští vyšetřovatelé často součinnost diplomatického sboru.
Aktuálně se podle informací Seznamu intenzivně v tichosti vyjednává o tom, jestli se Česká republika dostane k podílu na zabaveném majetku českých uhlobaronů, kteří byli ve Švýcarsku zatím nepravomocně odsouzeni za tunelování Mostecké uhelné společnosti.
Na čem dál pracuje české velvyslanectví ve Švýcarsku?