Článek
Prezident Miloš Zeman neuspěl ve sporu s bývalým ředitelem Národní galerie Jiřím Fajtem.
Jde v něm o pět let staré rozhodnutí, kdy Zeman odmítl Fajta jmenovat profesorem.
Fajt se kvůli tomu se žalobou obrátil na soud. Nejdříve mu vyhověl pražský městský soud, který řekl, že musí Zeman o jmenování znovu rozhodnout.
Teď tento verdikt potvrdil Nejvyšší správní soud. V úterý zamítl kasační stížnost, kterou prezident prostřednictvím svého advokáta Marka Nespaly podal.
Zeman mezi důvody odmítnutí vyčítal Fajtovi jeho údajnou žádost, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k platu ředitele Národní galerie. Později doplnil, že Fajt předložil univerzitě v řízení o jmenování profesorem nepravdivé i zavádějící informace.
„Jakkoliv stěžovatel (Miloš Zeman) tvrdí, že orgány vysoké školy vycházely z neúplných či nepravdivých informací, jedná se z jeho strany o zjevnou snahu o ‚ohýbání‘ závazného právního názoru vysloveného v prvotním zrušujícím rozsudku, který stěžovateli stanovil mantinely, v nichž se může v rámci svých rozhodovacích kompetencí při jmenování profesorů pohybovat,“ uvedla však soudkyně Lenka Kaniová z Nejvyššího správního soudu.
Podle soudu tak prezident Zeman nesprávně posuzoval Fajtovy odborné předpoklady, což ale nemůže dělat on, ale vysoká škola. Univerzita Karlova však ve Fajtově případě pochybnosti nezjistila.
Advokát Nespala přesto v kasační stížnosti mimo jiné uvedl, že podle Zemana na jmenování profesorem není dán právní nárok. „Stěžovatel (Miloš Zeman) není vázán návrhem vysoké školy na jmenování určité osoby profesorem,“ uvedl Nespala.
Jenže podle soudů bude muset nyní Zeman Fajtův případ znovu posoudit. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na dotaz, zda Zeman bude respektovat pravomocný rozsudek soudu, řekl, ať se redakce obrátí na obhájce Hradu Marka Nespalu.
Ten uvedl, že zatím nemá rozsudek k dispozici. „Po důkladném vyhodnocení bude zvolen další postup striktně v souladu s právním řádem,“ doplnil Nespala.
Fajt uvedl, že rozhodnutí Nejvyššího správního soudu považuje za spravedlivé a správné. „Prezident Zeman nemůže přezkoumávat to, co důsledně prověřovaly ze zákona odpovědné nezávislé orgány Karlovy univerzity. To je zásadně dobrá zpráva pro ochranu akademických svobod,“ doplnil Fajt.
Z čela Národní galerie odvolal Fajta loni na jaře tehdejší ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), což vyvolalo vládní krizi i kritiku. Zástupci opozice označili odvolání za snahu zavděčit se Zemanovi. Staněk svůj krok zdůvodnil údajnými hospodářskými pochybeními.
Fajt obvinění odmítl, postavily se za něj desítky ředitelů zahraničních muzeí a tisíce lidí v tuzemské petici. Staněk podal na Fajta dvě trestní oznámení, která ale policie odložila. Stát se následně prostřednictvím Staňkova nástupce a stranického kolegy z ČSSD Lubomíra Zaorálka Fajtovi omluvil.