Hlavní obsah

Zeman nepoleví, napsal Ovčáček k arabské výzvě, aby ČR nepřesouvala ambasádu do Jeruzaléma

Český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický o vzájemných vztazích obou zemí.Video: Reuters, Seznam Zprávy

Předseda arabského parlamentu, který je orgánem Ligy arabských států (LAS), vyzval Českou republiku, aby nepřesouvala své velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Informovala o tom dnes palestinská tisková agentura WAFA. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na Twitteru uvedl, že prezident v úsilí přesunout velvyslanectví nepoleví.

Článek

Předseda arabského parlamentu Mišál bin Fahim Salámí ve svém pondělním prohlášení apeloval na Česko, aby se řídilo rezolucemi OSN a „neohrožovalo historický a právní status okupovaného města Jeruzaléma“.

Salámí podle tiskové agentury WAFA zaslal totožné dopisy předsedovi dolní i horní komory českého parlamentu a ministru zahraničí ČR, v nichž zdůraznil odmítavý postoj arabského parlamentu k výrokům prezidenta Miloše Zemana ohledně jeho plánů přemístit českou ambasádu v Izraeli do Jeruzaléma.

Podle Salámího by šlo o zjevné porušení mezinárodního práva a radikální změnu v postoji České republiky, „která stála v popředí zemí, jež v roce 1988 uznaly Stát Palestina“.

Salámí vyzval Parlament České republiky, aby se obrátil na prezidenta Zemana a požádal ho o přehodnocení a změnu rozhodnutí, na jehož základě by mělo být české velvyslanectví v Izraeli přesunuto do Jeruzaléma.

„Odpověď je jednoznačná a nekompromisní. Pan prezident v žádném případě nepoleví v úsilí přesunout velvyslanectví České republiky v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma!” uvedl na Twitteru Ovčáček. Zeman na své nedávné návštěvě Izraele prohlásil, že o přesunu české ambasády do Jeruzaléma bude přesvědčovat českou vládu.

Naprostá většina států má svá velvyslanectví v Tel Avivu kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma. Před založením Izraele v roce 1947 se počítalo s tím, že město bude samostatnou správní jednotkou pod mezinárodní jurisdikcí. V první izraelské válce s Araby roku 1948 bylo rozděleno na západní část – kontrolovanou Izraelem, a na východní – kontrolovanou Jordánskem. Izrael za války v roce 1967 východní část dobyl, Jeruzalém pak v rozporu s mezinárodním právem sjednotil a označil za své nedělitelné hlavní město. Tento krok mezinárodní společenství neuznává. Palestinci stále počítají s tím, že se východní Jeruzalém stane hlavním městem jejich budoucího státu.

Americký prezident Donald Trump nicméně loni v prosinci oznámil, že Spojené státy uznávají Jeruzalém jako izraelskou metropoli a letos v květnu USA jako první země oficiálně přemístily své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Související témata:

Doporučované