Článek
Samec s legendárním libidem se tak po letech, které strávil pod křídly ochránců přírody, vrací na svůj domovský ostrov Española v tichomořském souostroví Galapágy. Podle správců parku Santa Cruz, kde pobýval v rámci šlechtitelského programu, se mu podařilo zplodit až na 800 potomků.
„Velkým procentem přispěl k populaci, kterou vrátíme na Españolu,“ řekl pro AFP ředitel parku Jorge Carrion. „Jsme šťastní, že můžeme vrátit želvy do jejich přirozeného prostředí.“
Cerramos un capítulo importante en la gestión del @parquegalapagos, 15 tortugas de #Española, incluyendo a #Diego, regresan a casa tras décadas de reproducirse en cautiverio y salvar a su especie de la extinción. Su isla las recibe con los brazos abiertos. (Noticia en desarrollo) pic.twitter.com/M4a4maQm9E
— Paulo Proaño Andrade (@PauloProanoA) June 15, 2020
„Uzavíráme důležitou kapitolu,“ uvedl manažer parku Paulo Proaño na svém Twitteru. Spolu s Diegem se na ostrov vrací dalších 24 želv, které sehrály důležitou roli v záchraně svého druhu. „Po desetiletích rozmnožování v zajetí zachránili svůj druh od vyhynutí,“ napsal.
Diego a ostatní želvy musely před návratem projít karanténou, aby s sebou na ostrov omylem nepřinesly cizí druhy flóry.
Ještě před padesáti lety se na ostrově Española vyskytovali pouze 2 samci a 12 samic poddruhu Chelonoidis hoodensis. Želvy ale byly na ostrově příliš rozptýlené, než aby se mohly úspěšně rozmnožit, a hrozilo tak jejich vyhynutí. Dnes je jich i díky Diegovi kolem 2 tisíc.
Diego byl do želví rezervace Santa Cruz, která byla ustanovena v 60. letech s cílem druh zachránit, převezen ze zoologické zahrady v San Diegu. Tam se nejspíš dostal poté, co ho na ostrově před 80 lety odchytila vědecká expedice.
Souostroví Galapágy leží 906 kilometrů na západ od Ekvádoru. Pro svou jedinečnou faunu a flóru jsou ostrovy považovány za přírodní unikát, figurují proto i na seznamu světového dědictví UNESCO. Galapágy se proslavily především díky přírodovědci Charlesi Darwinovi, který na nich v 19. století strávil šest týdnů, aby zde pozoroval živočichy v jejich přirozeném prostředí. Právě období, které na ostrovech strávil, je připisován vznik Darwinovy evoluční teorie.