Článek
Letošní žebříček nejbohatších Čechů přináší tolik změn jako dlouho žádný jiný. Na hospodaření stovky nejúspěšnějších mužů a žen Česka se podepsala hlavně pandemie. Zamíchaly jím především firmy z oblasti e-commerce a technologií, které ze současné situace těžily.

5. Andrej Babiš – Holding Agrofert, převedený do svěřenských fondů Andreje Babiše, pandemickou krizi ustál. Konsolidované tržby klesly o miliardu korun kvůli nižším výdělkům chemického segmentu. V žebříčku nejbohatších Čechů se drží ze všech jeho nynějších aktérů nejdéle. Vrásky však bude miliardáři a politikovi nadále dělat nedořešená kauza Čapí hnízdo a nově i Pandora Papers.

4. Daniel Křetínský – Majitel Energetického a průmyslového holdingu, fotbalového klubu AC Sparta Praha či AVE CZ Daniel Křetínský bohatne. Jeho majetek Forbes vyčíslil na 87,8 miliardy korun, což je o 9,8 miliardy více než před rokem. Čtvrtý nejbohatší Čech neprodělává ani na akciích Macy’s, Foot Locker, britské Sainsbury’s či Royal Mail.

3. Radovan Vítek – Skupinou CPI Property Group, kterou vlastní teď už třetí nejbohatší Čech Radovan Vítek, otřásla pandemie. Téměř sedm procent jejího portfolia tvoří hotely, které kvůli vládním opatřením a útlumu cestovního ruchu zůstávaly prázdné. O moc líp na tom nebyla obchodní centra. Více než polovinu nemovitostního portfolia CPIPG však tvoří kanceláře a byty, které zajišťují zisk z nájmů.

2. Karel Komárek – Většina Čechů si ho teď pamatuje jako „miliardáře s klavíry“, protože odkoupil piana značky Petrof, která čínský odběratel odmítl v reakci na cestu české senátní delegace na Tchaj-wan, a věnoval je českým školám. Na Komárkově byznysu se však podepsala pandemie. Zasáhla jeho loterijní společnost Sazka, byť vykázala pozitivní výsledky, ale i těžařskou firmu MND.

1. Renáta Kellnerová – Po smrti svého muže, zakladatele skupiny PPF Petra Kellnera, spravuje majetek v hodnotě 374,7 miliardy korun. Jejím aktivům se s výjimkou Home Creditu v poslední době dařilo. Největší nebankovní poskytovatel spotřebitelských půjček na světě v prvním pololetí roku 2020 prodělal 619 milionů eur, zatímco předloni ve stejnou dobu vydělal 250 milionů eur. Skupina kvůli němu minulý rok skončila poprvé ve ztrátě. Podle jejího šéfa Ladislava Bartoníčka ji však letos opět čeká zisk.
Seznamu poprvé vládne žena – Renáta Kellnerová, vdova po zakladateli a hlavním majiteli impéria PPF Petru Kellnerovi. Nyní se svou rodinou ovládá majetek v hodnotě 374,7 miliardy korun.
V žebříčku také přibylo devět nováčků. Dosud jich nikdy nebylo tolik na tak vysokých příčkách. Na 26. místo usedl otec a spolumajitel firmy Rohlík.cz Tomáš Čupr, na 32. místě je zakladatel společnosti ShipMonk Jan Bednář.
Mezi dalšími nově příchozími jsou i Zdeněk Šoustal a Milan Kratina z firmy Accolade, Josef a Ondřej Průšovi z Prusa Research, manželé Kijonkovi ze Zásilkovny, Marcel Soural z Trigemy a Hubert Palán ze start-upu Productboard. Z tohoto seznamu lze vyčíst, že se v poslední době mimořádně dařilo sektoru e-commerce a technologickým start-upům.
To také zajistilo nárůst majetku Aleši Zavoralovi, zakladateli onlinového obchodního domu Alza.cz, z loňských 18 miliard korun na 65 miliard korun. Stal se tak skokanem roku.
Forbes pro výpočet hodnoty jeho majetku poprvé použil srovnání s e-commerce retailery obchodovanými na veřejných trzích. V tomto sektoru hodnota společností a jejich akcií v uplynulém roce enormně rostla.
Během pandemie rostly akciové trhy, které dosahovaly vrcholů, což se podepisuje i na ocenění firem. I díky tomu narostl majetek stovky nejbohatších Čechů na 1,64 bilionu korun, zatímco loni to bylo 1,3 bilionu korun.
Spodní hranice pro zařazení se tak z loňské 1,5 miliardy korun posunula na 2,5 miliardy. Drtivé většině podnikatelů majetek rostl, jen v osmi případech šla jeho hodnota dolů.
Česká mutace časopisu Forbes žebříčky vytváří od roku 2012, světová verze již od roku 1987. K výpočtům magazín použil hodnoty k 15. září 2021 a vycházel z účetních závěrek roku 2020.
Magazín hodnotí podle metodiky mateřské organizace, zisků, obratů i dluhů firem, dívá se na cash flow a konzultuje ohodnocení s burzovními a finančními analytiky. Vychází také z rozhovorů se samotnými majiteli firem, s jejich řediteli a spolupracovníky.