Článek
Redakce Seznam Zpráv vybrala do Fóra čtenářů nejzajímavější názory z diskuze u článku o očekávané vlně zdražování.
Jaroslav Ehl: A tady se naplno projevuje naše technologická síla montovny. Děláme obrovské množství všeho možného, ale v podstatě naprosto jednoduché komponenty pro světové koncerny. Výroba je již plně automatizována a cena lidské práce na dílech je v řádu haléřů. Pak každý posun materiálových cen znamená katastrofu. Ale pozor! Toto není v silách podnikatelů změnit. Zkrátka východní země jsou stále jen zdroj surovin a levné práce a žádný z nadnárodních koncernů vás do systému nepustí. Pokud jste v dodavatelském řetězci na třetím místě, můžete se považovat za velice úspěšnou firmu.
Martin Hušek: Za to všechno ale může tento systém, který se zde nastavil. Naše firma kupuje stále dráž, protože suroviny zdražují, ale naše konkurence v Číně je schopná vyrábět za zlomkové ceny. Nyní Čína staví fabriku v Maroku, kde nebudou dodržovat žádné ekologické normy, ale Evropa od nich bude nakupovat díly na svá zelená elektroauta.
Miroslav Vinkler: Nikdy se nikomu nepodařilo oblbnout zákony trhu. Natiskly se biliony ničím nekrytých eur a dolarů, kterými se dopuje přání politiků a ekonomů o tzv. ekonomickém růstu. Čtyřicet procent všech dolarů v současném oběhu vytiskl Fed za poslední dva roky. Nezdražuje se, ale výrazně klesá hodnota peněz. Jejich reálná směnná hodnota se snižuje, protože je jich prostě moc. A naopak věci, které mají skutečnou hodnotu, si svoji hodnotu ponechávají (nemovitosti, komodity, akcie a koneckonců i ty bitcoiny), a abyste je získali, musíte prostě dát více (znehodnocených) peněz.
Petr Huvar: Ona to ve skutečnosti nebude vlna zdražování, ale inflace. U nás o to horší, protože ekonomika je totálně vykradená a dluhy a úroky z dluhů nesplatí ani pravnuci. Hlavně to nesvádět na covid, protože devastace ekonomiky jde ruku v ruce s levicovými vládami již léta.
Josef Csukas: Nejsme v ničem soběstační, nic nevyrábíme, pouze montujeme. Já třeba nemohl nikde sehnat hřebíky. Po dlouhém pátrání na internetu jsem objevil u jedné firmy dvě krabice. Potřeboval jsem jich pět. Zakázku jsem udělal částečně a čekal jsem, jestli někdo něco přitáhne z Číny. Po 15 dnech jsem se dočkal. Jsou to pouze hřebíky, co potom ostatní firmy, které potřebují jiné věci? Zoufalá situace, nechat to zajít tak daleko, že když se soudruzi v Číně na EU naštvou, tak my si tu ani neutřeme zadek.
Fórum čtenářů
Redakce Seznam Zpráv vybírá nejzajímavější příspěvky z diskuze čtenářů (některé mohou být redakčně kráceny). Zajímají nás vaše názory na aktuální témata a vážíme si diskutérů, kteří debatují slušně, k věci a dodržují kodex diskuzí SZ.
Pavel Novák: Suroviny letí nahoru (dodáváme do sléváren a automotive) a spousta firem z naší branže už přestává některé výrobky vyrábět, nejsou schopné nárůst cen přenést do výrobku. Má to ale jeden dopad: firmy nebudou vyrábět, nebudou produkovat zisk a to přinese další snížení odvodů do státního rozpočtu - DPH, daň ze zisku, daň ze mzdy, odvody za zaměstnance atd. Stát, potažmo šílená Alena, si zvykl rozhazovat na všechny strany a teď babo raď, kde brát a nekrást – půjčí si další miliardy.
Aneta Svinková: Vidím to v naší firmě, vyrábíme kartony a krabice a polystyrenovou výplň. Na lepenku-papír čekáme i dva měsíce – prostě není. A cena šla o 40 % nahoru, u polystyrenu o 75 % nahoru. A v obchodech se všechny ceny zvedají ze dne na den.
Petr Klimánek: Zatímco se v řadě ostatních zemí EU, jako například ve Španělsku, Irsku, Slovinsku, Řecku a v lednu také v Německu, naplnila očekávání v souvislosti s koronavirovou krizí a místo inflace ceny klesaly, tedy došlo k deflaci, Česká republika šla tentokrát proti proudu. Mezi možné důvody tohoto vývoje patří celkový nárůst mezd, zdražování potravin, energií nebo vyšší spotřební daň na alkohol a tabákové výrobky. Dalším relativně nepatrným, ale nezanedbatelným důvodem může být i ztížená logistika zboží z důvodu situace a opatření v různých zemích a z toho plynoucí možné navýšení cen zboží. Náhlé zatažení za ruční brzdu ekonomiky tedy následně nezpůsobilo pokles cen, ale překvapivě vysokou inflaci. Tím bude smazán pro důchodce růst důchodů a vymaže se i zrušení superhrubé mzdy. Do toho může ještě vstoupit QE (kvantitativní uvolňování) ČNB, což umožní nový zákon o bance.