Věra Čáslavská je se svými celkem sedmi olympijskými zlatými medailemi nejúspěšnější českou sportovkyní všech dob. Podívejte se, jak získala první tři cenné kovy na olympijských hrách v Tokiu roku 1964.
Foto: The Asahi Shimbun, Getty Images Psalo se o ní ještě před zahájením olympijských her. Byla vyhlášena jako jedna z nejkrásnějších sportovkyň, které budou v Tokiu 1964 startovat.
Foto: The Asahi Shimbun, Getty Images Tokio bylo pro Čáslavskou druhou olympiádou, které se účastnila. Ve dvaadvaceti letech se jí podařilo sesadit z trůnu tehdejší nejlepší sportovní gymnastku světa, sovětskou rivalku Larisu Latyninovou.
V japonské metropoli vyhrála zlaté medaile ve víceboji, přeskoku a kladině. Přidala stříbro v soutěži družstev a stala se sportovní superhvězdou.
Čáslavská během své sestavy na kladině.
Publikum si ji nesmírně oblíbilo, jako dar dostala po hrách v Tokiu od japonské veřejnosti samurajský meč.
Foto: The Asahi Shimbun, Getty Images Věra Čáslavská při volné sestavě prostných cvičení.
Publikum Čáslavskou zbožňovalo hlavně díky magickému prvku, který si pro sestavu Čáslavská sama vymyslela.
Foto: The Asahi Shimbun, Getty Images Fanoušky uchvátila na bradlech dvojným obratem, který předtím nikdy žádná žena nedělala. Japonci to pojmenovali „ultra C“.
Foto: The Asahi Shimbun, Getty Images „Já jsem se hodně inspirovala u Japonců. Měli doslova kočičí pohyby; to jsem si říkala, že bych takové chtěla také jednou mít. Tak jsem vykoumala takovou neuvěřitelnou věc, že jsem udělala roznožku pozpátku a pak jsem boky narazila na tu nižší žerď, ta mě doslova odpálila mimo prostor, tam jsem udělala ten obrat a pak jsem se ještě chytla a přeskočila dolů, pak jsem to měla ještě složitější než ti kluci a dělala jsem to schválně lekavě, protože to publikum vždycky vykřiklo, protože si myslelo, že se zabiju,“ řekla Čáslavská v dokumentu Věra 68 režisérky Olgy Sommerové.
Foto: The Asahi Shimbun, Getty Images „Bylo to proto, že nejvyšším vrcholem obtížnosti byla stupnice typu C. A jim se ten obrat tak líbil, že mu dali název ultra C,“ vzpomínala Čáslavská.
Foto: The Asahi Shimbun, Getty Images Tento trik jí přitom v Tokiu nevyšel. Přišla tak o jinak jisté zlato. Čáslavská po pádu mimo soutěž znovu naskočila na bradla a celou náročnou sestavu zopakovala i s dvojným ultra C.
„Normálně se to pak zabalí. Jenže já jsem do toho šla znovu. A vystřihla jsem pro publikum ještě jednou celou sestavu i s dvojným ultra C,“ vyprávěla legendární gymnastka, která se díky počtu medailí stala nejúspěšnější olympioničkou v Tokiu.
Foto: The Asahi Shimbun, Getty Images Věra Čáslavská během boje o medaile.
Věra Čáslavská si na snímku přebírá jednu ze zlatých medailí - tu za přeskok. O druhé místo se podělily Brigit Radochlová (Německo) a Larisa Latyninová (SSSR).
Japonci z ní byli tak uchváceni, že ji dokonce na audienci přijal císař Hirohito. Na snímku má na sobě vzácné kimono, které Věra Čáslavská dostala darem od japonské císařské rodiny.
Foto: The Asahi Shimbun, Getty Images Nejlepší česká sportovkyně hovoří na snímku v olympijské vesnici s atletkou Kiyoko Ono.
Foto: Havelka Zdeněk, ČTK Letadlem TU-104 přiletěly 19. listopadu do Prahy československé gymnastky, které se vrátily z Tokia. Věra Čáslavská je po příletu do Prahy středem pozornosti fotoreportérů.