Článek
Britští uživatelé sociálních sítí se od sobotního rána učí, jak se správně píše polské jméno Łukasz. Právě tak se totiž jmenuje onen duchapřítomný a chrabrý zaměstnanec Fishmongers’ Hall, který ze zdi strhl vystavený kel kytovce narvala a jal se s ním stíhat nebezpečného útočníka.
Bloody EU migrants, coming over here and battling our terrorists. https://t.co/hSOV6A8v1g
— Brian Moore (@brianmoore666) November 30, 2019
Nechci na následujících pár řádcích odporný teroristický čin uměle spojovat s brexitem. Zdůrazňování polské národnosti statečného muže mi ale přijde vhodnou příležitostí připomenout jednu z hlavních pohnutek podporovatelů odchodu Spojeného království z Evropské unie: Podstatně zredukovat přistěhovalectví z EU a podle některých radikálnějších jedinců vrátit ulice britských měst do podoby z 60. či 70. let minulého století.
Dotyční si podle mého názoru neuvědomují, kde všude se dnes unijní občané v Británii vyskytují. Bývají totiž plně integrováni a jen podle přízvuku poznáte, že vám ranní kávu v pobočce jednoho z řetězců dělá Italka, u zubaře kartu založí Češka a vašemu dědečkovi v pečovatelském domě utírá ústa Maďar.
U kolemjdoucích z London Bridge bychom měli klást důraz na jejich hrdinství a ne na jejich původ. Byli to zkrátka kuchař, turistický průvodce a mimochodem i jeden propuštěný vrah.
"This guy was out on automatic early release and I have long said that this system simply isn't working."
— Sky News (@SkyNews) November 30, 2019
PM @BorisJohnson says his "immediate takeaway" from the #LondonBridge attack is that people should 'serve the term of their sentence'.
Read more: https://t.co/qf2gIP6Pgs pic.twitter.com/T4gMNRvBKA
Nemusíme vypichovat, že v prvním případě jde o Poláka. Je to muž, který žije, pracuje a odvádí daně v Londýně proto, že se mu tam líbí, že mu tam život dává smysl a naplnění a že se tam cítí být doma.
Doma se v britské metropoli cítí taky jeden rumunský pekař a španělský bankéř. Nevím, jestli si vzpomínáte, ale o kus dál na Borough Market se při teroristickém útoku postavili v roce 2017 islamistům právě oni.
Tonight, London stands united against hate. pic.twitter.com/DzONlh9unp
— Mayor of London (@MayorofLondon) November 30, 2019
Rumun na teroristy házel přepravky a Španěl barové židle. Udělali by to samé, kdyby byli v Temešváru nebo Pamploně. Učinili tak ale v Londýně coby členové britské společnosti.
Tito lidé přispívají nejen k bohatství, ale i k duši Spojeného království. Možná jich v souvislosti se stále nedořešeným brexitem bude postupně ubývat. Unijní občané ale rozhodně z Británie nezmizí úplně.