Článek
Politička z ODS to uvedla při zahájení akce s názvem Aby sny nezešedly. Koná se dnes na Václavském náměstí v Praze jako připomenutí 52. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.
Janderová řekla, že dnes je stejně jako tehdy národ rozdělovaný. Dodala, že mnozí spílají demokracii a vzývají předchozí uspořádání státu. „Ne všichni jsou nadšení z demokracie, protože demokracie znamená především zodpovědnost sám za sebe, za svou rodinu,“ řekla.
Kritiku nynější politické situace připojil historik a poslanec Pavel Žáček (ODS). O premiéru Andreji Babišovi (ANO) řekl, že „vzrostl z normalizace“ a je tím, kdo „svou kariéru postavil na souhlasu s totalitní mocí“.
Okupaci státy Varšavské smlouvy v roce 1968 Žáček označil za jeden z největších komunistických zločinů. „Nesmíme zapomenout jedinou oběť. Musíme si připomínat součást naší politické historie,“ řekl.
Program vzpomínkové akce na Václavském náměstí nabízí koncerty především jazzových a bluesových kapel a hudebníků hrajících rock, tedy hudební směry, které minulý režim nepodporoval. Hudbu doplňují vzpomínky pamětníků a výklady historiků. K vidění je na místě i výstava dobových fotografií.
Před 52 lety do tehdejší ČSSR vpadla vojska armád Varšavské smlouvy. O rok později na první výročí okupace se konaly občanské protesty. Rozehnaly je československé bezpečnostní složky. Zákrok si tehdy vyžádal sedm mrtvých a mnoho zraněných. Tehdejší masové protesty začaly už 19. srpna, lidé při nich vyjadřovali nespokojenost s politikou nového komunistického vedení.
Občanské sdružení Publicum Commodum, který je spolu s hlavním městem a Prahou 1 pořadatelem akce, se věnuje především problematice, která je spojena s obdobím II. a III. odboje, tj. období let 1938-1945 a 1948-1989. Sdružení organizuje kulturně-historické programy, přednášky, semináře a vydává publikace k tomuto historickému tématu.