Článek
„Na zasedání Zastupitelstva města Znojma ve štukovém sále barokního konventu louckého kláštera jsem demonstrativně zasedl ke svému stolku bez roušky s cílem upozornit na nesmyslnost a protiprávnost jejího dalšího povinného nošení,“ konstatuje opozičník Jiří Kacetl (Pro Znojmo). „Pochopitelně ponesu nyní s plným vědomím všechny právní následky – ze zasedacího sálu jsem byl vyveden Policií ČR, podal jsem vysvětlení, bude se mnou zahájeno správní řízení pro podezření ze spáchání přestupku.“
Kacetl dodává, že doufá, že žije v právním státě, a pevně věří, že právní chaos a nečitelnost, které v posledních více než dvou měsících předvádí současná vláda, skončí u soudu, protože jedině soud může nyní podle něj vynést verdikt v této tolik citlivé kauze.
„Rouška je symbolem poddanství“
„Rouška je v dnešní naprosto příznivé epidemiologické situaci nedůvodným omezením našich základních občanských práv a svobod. Stala se svým způsobem symbolem poddanství, mlčení a podřízenosti občanů vůči státní moci. Jako historik moc dobře vím, že přechod od demokratických států ve státy polototalitní či totalitní se v historii Evropy nikdy neděl náhle, vždy to bylo krůček po krůčku. Nedovolme proto, aby pod záminkou epidemie – která vlastně nikdy rozměrů epidemie v České republice nedosáhla – nám byla postupně vzata naše nezcizitelná práva a svobody,“ vyzývá politik.
Znojemský starosta Jan Grois (ČSSD) míní, že Kacetlova akce byla trapná. „Jasně, mě roušky také štvou a nejradši bych si ji hned sundal, ale tohle je šaškárna,“ nechápe Grois. „Pokud je to nějaká forma protestu, tak je pan zastupitel na špatné adrese, zastupitelstvo města o nošení roušek nerozhoduje. Všichni obyčejní lidé, a dokonce i pacienti v nemocnici to prostě dodržují. Pokud se někdo diví, že Andrej Babiš a Miloš Zeman vyhrávají volby, tak je to přesně kvůli takovýmto trapnostem.“
Dodal, že normální člověk si jen zaťuká na čelo. „Prostě zbytečný trapas pro všechny místo práce pro občany,“ uzavírá.