Článek
Koronavirus se po celém světě prokázal u více než 73,6 milionu lidí. Zatímco vědci pracují na vývoji vakcíny, evropské státy se připravují na očkování, jedna otázka stále zůstává nezodpovězena – odkud virus pochází. Světová zdravotnická organizace však doufá, že se o tom v nejbližší době dozví celý svět.
Tým 10 mezinárodních vědců vyrazí příští měsíc do čínského města Wu-chan, aby prozkoumal původ nemoci covid-19, uvedla Světová zdravotnická organizace. Podle BBC Peking dlouho váhal, zda souhlasit s nezávislým vyšetřováním od WHO, nakonec se ale po několika měsících vyjednávání rozhodlo, že poskytne odborníkům přístup do města.
Covid: WHO to investigate virus origins in China's Wuhan https://t.co/UR7TsAj33K
— BBC Asia (@BBCNewsAsia) December 16, 2020
Předpokládá se totiž, že virus, který byl poprvé pozorován na konci loňského roku, pochází z městského wuchanského tržiště. U odborné veřejnosti převládá názor, že původním nositelem viru byl netopýr, některé výzkumy dokonce naznačují, že virus v netopýrech mohl cirkulovat po celá desetiletí, píše BBC. Ze kterého zvířete se ale koronavirus přenesl na člověka, zatím není jasné.
Biolog z německého Institutu Roberta Kocha Fabian Leendertz, jenž je součástí týmu, který pojede do Wu-chanu, pro agenturu AP uvedl, že cílem WHO není najít viníka, ale zjistit, jak se koronavirus přenesl na člověka, a zabránit vzniku nových ohnisek a dalšímu šíření nákazy. „Jde o pokus pochopit, co se stalo, a na základě zjištění se pokusit snížit riziko nákazy v budoucnu,“ uvedl Leendertz.
Podle mluvčího WHO Hedinna Halldorssona by k zahájení mise, která bude trvat čtyři nebo pět týdnů, mohlo dojít již v lednu. Členové vědeckého týmu pochází z deseti různých zemí – Dánska, Británie, Nizozemska, Austrálie, Ruska, Vietnamu, Německa, USA, Kataru a Japonska – a každý z nich má jiné zaměření.
Americký prezident Donald Trump opakovaně obvinil Čínu, že tají informace o koronaviru, a Světovou zdravotnickou organizaci, že se příliš poddává vůli Pekingu. Jak uvádí BBC, některé zprávy v čínských médiích naznačují, že koronavirus mohl vzniknout i mimo Čínu. Analytici však tvrdí, že podobné zprávy nejsou opodstatněné a kampaň odráží strach vedení Pekingu o poškození mezinárodní pověsti země.
Podle BBC nejde o první pokus Světové zdravotnické organizace obdržet přístup do Wu-chanu. Již dříve novináři agentury AP odhalili přepisy videohovorů úředníků WHO, kteří si v lednu stěžovali, že od čínských úřadů neobdrželi správná data, která potřebovali. Dvoučlenný tým WHO, který letos v létě navštívil Čínu, měl tehdy potíže vyjednat přístup do Wu-chanu.