Hlavní obsah

Zásoby dorazily v pořádku, hlásí vesmírná rekordmanka. Cygnus dovezl jídlo astronautům

Na palubě rakety Cygnus byla i česká technika.Video: Josef Mačí

Zprávu o napojení nákladního modulu Cygnus předala do amerického řídicího centra astronautka Peggy Whitsonová, která v pondělí dovrší americký rekord v délce pobytu ve vesmíru.

Článek

Americká nákladní kosmická loď Cygnus se na oběžné dráze po čtyřech dnech letu spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Oznámil to Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Loď pojmenovaná po nedávno zesnulém astronautu Johnu Glennovi přivezla na stanici 3500 kilogramů potravin, technického vybavení a materiálu určeného k pokusům.

Loď patřící soukromé společnosti Orbital ATK odstartovala z Mysu Canaveral v úterý. Její start jsme sledovali v přímém přenosu, podívejte se na něj:

Start nákladní lodi z Kennedyho vesmírného střediska.

Firma se rozhodla vylepšený model bezpilotní lodi pojmenovat po jednom z průkopníků vesmírných letů, který se v roce 1962 jako první Američan dostal na oběžnou dráhu. Glenn, jenž se v roce 1998 stal v 77 letech na palubě raketoplánu Discovery nejstarším účastníkem vesmírného letu, zemřel loni v prosinci.

Zprávu o napojení nákladního modulu Cygnus předala do amerického řídicího centra astronautka Peggy Whitsonová, která v pondělí dovrší americký rekord v délce pobytu ve vesmíru. Spolu s ní je na palubě ISS Francouz Thomas Pesquet a Rus Oleg Novickij a rovněž ruský kosmonaut Fjodor Jurčichin a americký astronaut Jack Fischer, kteří na ISS dorazili ve čtvrtek.

Operace připojení ke spojovacímu uzlu se dnes uskutečnila i na jiném místě oběžné dráhy, když u čínské vesmírné laboratoře úspěšně zakotvila první čínská nákladní loď Tchien-čou 1 (Nebeské plavidlo). Jde o další krok ve snaze Číny zřídit do roku 2022 vlastní trvale obydlenou orbitální stanici.

Americká loď Cygnus bude napojena na spojovací uzel ISS do července, kdy se odpojí a zanikne v atmosféře.

Doporučované