Článek
Seznam Zprávy získaly další porci dat, která nejsou primárně určena pro veřejnost. Vyplývá z nich, že zatímco se možnost vakcinace otevírá pořád mladším věkovým skupinám, v nejohroženější věkové kategorii 80 a více let je se stoupajícím věkem stále menší podíl očkovaných seniorů.
Podíl očkovaných lidí nad 80 let s rostoucím věkem klesá. V kategorii 80–84 let jich první dávku dostalo 77,5 %, v dalších věkových skupinách však proočkovanost klesá. Ve věku 85–89 let dostalo alespoň jednu dávku 72,5 % lidí z populace, v kategorii 90–94 pak 66,6 % a nad 95 let už jen něco málo přes polovinu (57,7 %).
Ve věkové skupině mezi 75 a 79 lety dostalo alespoň jednu dávku vakcíny 75 % lidí.
Obdobná situace je u osob s ukončeným očkováním. Zatímco ve věkové skupině 80–84 let je plně vakcinováno 57,4 % osob, v nejstarší věkové skupině 95 a více let je podíl viditelně nižší: 42,8 %. Ve věkové skupině 75–79 let je plně vakcinováno 43,2 % osob.
A jak je vidět z grafu, i zde platí, že s rostoucím věkem proočkovanost klesá.
Fakticky to absolutních počtech znamená, že z celkové populace ve věku 80 a více let se vakcína zatím nedostala téměř k 70 tisícům lidí, z toho zhruba 45 tisícům ve věku mezi 80 a 90 lety a zhruba 20 tisícům lidí starších 90 let.
Mapa, v níž Seznam Zprávy denně sledují vývoj vakcinace v ČR, pochází z jiné várky neveřejných dat ÚZIS. V těchto datech však věková skupina 80+ není podrobněji strukturována.
Dle zjištění Seznam Zpráv nemají tato data pravidelně k dispozici ani poslanci, ani jednotlivá hejtmanství, tedy o nich nevědí ani krajští koordinátoři pro vakcinaci.
Ústav zdravotních informací a statistiky (ÚZIS) od začátku podrobnými daty disponuje, poskytuje je jen výběrově a nárazově a není možné z nich vysledovat ani vývoj v čase.
Z poslední prezentace, kterou šéf ÚZIS Ladislav Dušek tento týden rozeslal poslancům, vyplývá, že ústav – a tedy i ministerstvo zdravotnictví coby jeho zřizovatel – pracuje s detailními daty o vakcinaci jen omezeně a neposkytuje podrobné analýzy ani zákonodárcům a představitelům krajů.
Kde neočkovaní senioři jsou? Nevíme
„Z registrovaných tvoří cca 15 % senioři 80+ a 45 % senioři ve věkové kategorii 70–79 let, 15 % věková kategorie 65–69 let, 9 % ve věku 60–64 let a zbývajících 16 % představují chroničtí pacienti a ostatní do 60 let,“ uvádí v prezentaci ÚZIS.
Nejstarších lidí ve věku 80 a více let je u praktiků registrováno relativně málo, lékaři navíc stále kritizují pomalou a nerovnoměrnou distribuci vakcín.
Šéf České lékařské komory Milan Kubek opakovaně ministerstvu zdravotnictví navrhoval, aby k velkým očkovacím centrům přináležely mobilní jednotky, které budou očkovat v sociálních zařízeních, ale i v domácnostech. Nebyl však vyslyšen a místo toho převzali část očkování na sebe praktičtí lékaři.
Lze dovozovat, že část seniorů zůstala zcela bez pomoci a přestože měli být očkováni prioritně, úplně propadli sítem. Důvodem může být i to, že neměli nikoho, kdo by jim pomohl s relativně složitou registrací a rezervací a postupně se na ně zapomnělo.
„My víme o věkové skupině 80+ jako celku, ale žádná další podrobněji strukturovaná data nemáme,“ řekl Seznam Zprávám koordinátor Středočeského kraje Martin Polák.
Kdo jsou a kde se nacházejí nejstarší senioři, neumí odhadnout. „Není vyloučeno ani to, že jim někdo zkraje pomohl s registrací, ale už nedostali pomoc se zadáním PIN a procesem rezervace termínu očkování a oni ze systému postupně zcela vypadli,“ říká Martin Polák. „Žádné údaje o tom, kolik takových lidí je ani kde se nacházejí, nemáme k dispozici.“
Tři čtvrtiny seniorů mají o očkování zájem
Částečné vodítko by mohli mít poskytovatelé sociálních služeb. Z jejich průzkumu na počátku vakcinace vyšlo, že o očkování má zájem 73 procent klientů z dotázaných zařízení. Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS ČR) uváděla, že většině domovů pro seniory chyběly vakcíny i dostatek informací od krajských koordinátorů očkování. Podobná situace byla také v domovech pro osoby se zdravotním postižením, kde provozovatelé rovněž nejčastěji zmiňovali nedostatek vakcín i málo informací.
Babiš: Vše funguje skvěle
„Vše funguje skvěle, turboočkování, technologie 21. století,“ prohlásil premiér Andrej Babiš o velkokapacitním centru v pražské O2 aréně, kde minulý týden natočil své propagační video. „Naše strategie je spíše zmenšovat počet očkovacích míst. Bylo jich 240 a teď už jich je pod 200. A spíš navyšovat kapacity velkých center,“ upřesnil Babiš.
Tato strategie ukazuje snahu otevřít možnost očkování co nejrychleji všem, kdo o ně stojí. V nejzranitelnější skupině ale v tuto chvíli pravděpodobně zůstává zhruba třetina lidí bez pomoci.
Detailní monitoring vakcinace podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.