Článek
Po sedmi letech sucha přišel do státu Queensland na severovýchodě Austrálie vydatný déšť. Místní farmáři se tak z nového počasí radovali, až do chvíle, kdy lijáky způsobily katastrofální záplavy.
Úřady odhadují, že vysoká voda připravila o život až 500 tisíc krav s tím, že hodnota dobytku byla asi 213 milionů amerických dolarů, tedy přes 4 a půl miliardy korun. Informuje o tom server CNN.
Austrálie od konce ledna bojovala s nejničivějšími záplavami v historii země. Déšť nyní ustal, dobytek ale znovu strádá a snaží se přežít v rekordně vysokých letních teplotách. Rtuť teploměru nejvíce stoupala na jihu země, kde naměřili 49,5 stupně Celsia.
Krávy, které přežily záplavy, jsou odříznuty od zdroje potravy a farmáři se je podle CNN snaží krmit ze vzduchu z helikoptéry. Přímo k dobytku není možné se dostat, postižené oblasti kvůli vodě stále nejsou přístupné.
„Lidé přežili sucho, dostali se z mnoha let sucha a teď musí čelit přírodní katastrofě, jakou nikdo předtím neviděl,“ uvedla queenslandská premiérka Annastacia Palaszczuková.
Podle zemědělců a průmyslových lobbistů ale to nejhorší ještě může přijít. Hovězí průmysl je jedním z nejvýznamnějších hospodářských odvětví v Austrálii. V roce 2017 Austrálie vyvezla hovězí maso za 5,3 miliardy amerických dolarů – domácí trh pak zpracoval hovězí maso za asi 6,1 miliardy amerických dolarů od července 2017 do června 2018, uvádí australská společnost Meat & Livestock Australia.
Generální ředitel ekologické společnosti AgForce v Queenslandu Michael Guerin označil povodně za „humanitární krizi“ a „katastrofu nebývalých rozměrů“.
Mnoho chovatelů dobytka se bude dostávat z velkých ztrát. Vláda v Queenslandu tak poskytuje postiženým mimořádnou pomoc. Zemědělci mají nárok na granty až do výše 53 tisíc dolarů, je ale možné, že na obnovu stád budou potřebovat mnohem více.