Článek
Pozměňovací návrh z dílny poslanců ANO je vstřícnější k věřitelům. Ti by si v budoucnu mohli nedobytné pohledávky odepsat z daní. Což znamená nemalé náklady pro stát. Právě věřitelé patří k nejhlasitějším kritikům oddlužovací novely.
Kdo chce projít osobním bankrotem v současnosti, musí během 5 let splatit nejméně 30 procent svých závazků. Zbytek se mu odpustí. Ve srovnání se zahraničím poměrně přísné podmínky ale dokáže splnit jen zlomek těch, kterým by osobní bankrot pomohl z potíží. V Česku žije přes 830 000 lidí s exekucí, na oddlužení jich dosáhne ročně jen 20 000.
Novela insolvenčního zákona chce pomoct z dluhové spirály většímu okruhu lidí. Robert Pelikán ve svém návrhu počítal i se sedmiletou variantou oddlužení, v rámci které by dlužník ze svých závazků nemusel splatit vůbec nic. Návrh byl terčem kritiky z řad věřitelů i poslanců zejména ODS. Úplnou podporu neměl ale ani v hnutí ANO.
Také návrh poslanecké dvojky Nacher-Malá počítá s tím, že na oddlužení bude mít šanci každý, aniž by musel dokazovat, že zvládne splatit třetinu svých dluhů. Když to ale nezvládne, budou insolvenční správci zkoumat proč, popsal Nacher pro TV Seznam detaily návrhu.