Článek
Státní zastupitelství se při vyšetřování výbuchu ve Vrběticích obrátilo na Rusko s žádostí, aby mu pomohlo vyslechnout dva agenty tamní vojenské rozvědky, kteří jsou podle českých vyšetřovatelů pachateli exploze z roku 2015.
Dozorující žalobce Martin Malůš ve středu vydal tiskovou zprávu, v níž potvrdil, že několik evropských zemí včetně Ruska žádost o takzvanou právní pomoc dostalo.
„Pochopitelně byla žádost o právní pomoc odeslána i do Ruské federace. Nyní postupně získáváme a analyzujeme výsledky právních pomocí, které nám již byly doručeny. Na výsledky dalších právních pomocí ještě čekáme,“ napsal státní zástupce Malůš o postupu v dalším vyšetřování výbuchu, při němž před šesti lety zahynuli dva čeští zaměstnanci vrbětického muničního skladu.
Je to obrat proti tomu, jak žalobce Malůš informoval o průběhu vyšetřování ještě začátkem týdne. Seznam Zprávy se zajímaly právě o to, jestli se kriminalisté agenty Alexandra Miškina a Analtolije Čepigu pokusili vyslechnout a jestli kvůli tomu české úřady o pomoc ruské policie požádaly.
Žalobce Malůš ale v rozhovoru se Seznam Zprávami na tuto otázku odmítal odpovědět.
Jeho původní odmítavý postoj byl nečekaný, protože i ministr vnitra Jan Hamáček v dubnu, krátce po zveřejnění identity ruských rozvědčíků, prohlásil, že automaticky teď vyšetřovatelé Rusko o právní pomoc požádají. A to přesto, že je jen malá šance, že by Rusko příslušníky své elitní tajné jednotky vydalo do Česka.
Navíc ruská strana od začátku podíl na vrbětickém výbuchu popírá.
Podle informací Deníku N už ostatně Rusko českému státnímu zastupitelství odpovědělo, že v této kauze nic dělat nebude. „S ohledem na ochranu výsostných zájmů Ruské federace vaši právní pomoc vyřizovat nebudeme,“ napsaly ruské úřady, čímž podle zdrojů deníku fakticky přiznaly vinu.
Není zřejmé, jak dlouho bude ještě české vyšetřování trvat. Podle žalobce Malůše je například potřeba expertízami vyhodnotit stopy nalezené v muničním skladu. Což dříve nešlo, protože teprve loni areál dočistili pyrotechnici.
„V tento okamžik Krajské státní zastupitelství v Brně není schopno odhadnout, po jak dlouhou dobu bude prověřování této trestní věci ještě pokračovat, a ani to, jakým způsobem bude ukončeno,“ uvedl žalobce Malůš.
Sklady s municí patřící firmě Imex Group explodovaly na podzim roku 2015, kriminalisté dlouho netušili, co bylo příčinou. Teprve loni odhalili, že šlo o akci ruské rozvědky – a že se na ni podíleli stejní agenti, kteří se ve Velké Británii pokusili otrávit někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala.
Předběžné závěry vyšetřování oznámil premiéra Andrej Babiš (ANO) v polovině dubna. Česko vzápětí vyhostilo 18 ruských diplomatů, ve skutečnosti příslušníků tajných služeb, kteří působili na ambasádě v Praze.