Článek
Data jsou všude kolem nás. V Datažurnálu se budeme dívat na největší kauzy naší doby jiným pohledem. Pouze na základě faktů, čísel a dat. S chladnou hlavou a bez výkřiků. Ve spolupráci s datovými novináři ze Samizdatu (článek o čerpání evropských dotací pro iRozhlas.cz zde) jsme se v dalším díle Datažurnálu podívali na Evropskou unii a naše členství v ní. V pořadu vycházíme i z dat Českého statistického úřadu, která jsou k dispozici na jeho webu.
Z Evropské unie dostáváme více peněz, než do ní dáváme
Skutečnost: Od svého vstupu v roce 2004 do konce loňského roku získala Česká republika z Evropské unie přes 1,2 bilionu korun. Tedy dvanáct set miliard – což je v podstatě jeden celý roční rozpočet. Do unijní pokladny jsme odvedli podstatně méně peněz. Během těch čtrnácti let to bylo necelých 516 miliard korun. Čisté příjmy Česka z Evropské unie tak byly dosud skoro 700 miliard korun.
Česko bylo například v roce 2016 pátým největším příjemcem peněz v čistém. Více dostali jen Polsko, Rumunsko, Řecko a Maďarsko. A mimochodem, zatímco Česká republika získala z Unie v roce 2016 přes 3,5 miliardy eur, Německo do ní skoro 13 miliardami eur přispělo.
Samotné fungování Evropské unie stojí procento jejích nákladů
Unie ročně stojí kolem 155 miliard eur – což je jedno procento jejích ročních nákladů. Tohle číslo se nejenom že v letech prakticky nemění, ale mírně se snižuje. Před dvaceti lety byly náklady jeden a čtvrt procenta z celého ročního rozpočtu Unie. Snížil se taky počet zaměstnanců Unie – v posledních pěti letech o pět procent.
Členství v EU má významný vliv na naši ekonomiku
Jedním z největších pozitiv je společný trh, který se Česku otevřel. Loni směřovalo do států Unie skoro 84 procent českého vývozu – nejvíc do Německa (skoro 33 procent), na Slovensko necelých osm procent. Pro srovnání, do Ruska mířila 2 procenta tuzemského exportu, a ne, číslo se nijak zásadně od zavedení protiruských sankcí nezmenšilo. Do Číny šlo jen málo přes procento českého exportu.
Řada mýtů místo faktů
Hranolky, zakřivené banány, vysavače. O Evropské unii se šíří řada nepravd a mýtů. Okurky nikdy žádná omezení neměly. Banány pouze nemají být výrazně deformovány, o úhlu zakřivení nikdy nebyla řeč a na hranolcích si budete moci také pochutnat. Šlo jen o návrh, který v nich měl omezit výskyt rakovinotvorné látky akrylamid.
Podívejte se na další díl Datažurnálu, který vám vyvrátí největší evropské mýty. Vysvětlíme vám i fungování Evropské unie a nabídneme pohled na migrační krizi, která se stala velkým tématem evropské i české politiky. Podívejte se v úvodním videu.
Datový pořad Datažurnál můžete v premiéře sledovat jednou za čtrnáct dní ve čtvrtek od 20:00 na celoplošné Televizi Seznam.
Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Pomůže vám náš přehledný návod.