Článek
Žádné vlastní zákony, vlajka ani nezávislost. Indická vláda v pondělí vyhlásila, že chystá zrušení článku 370 ústavy, ve kterém je zanesena autonomie indických provincií Džammú a Kašmír. Pokud bude zrušení autonomie prosazeno, celá provincie spadne pod indickou nadvládu.
Pákistán, který drží nad podstatnou částí Kašmíru dohled a zmíněný akt vnímá jako nelegální, se proto rozhodl Indii za její čin sankcionovat. Dál ale Pákistán nepůjde, alespoň zatím. Podle agentury AFP pákistánská vláda odmítla možnost „vojenské operace“.
Velvyslanecká rošáda
Provincie Kašmír byla krátce po oznámení chystaného zrušení autonomie odpojena od internetu i telefonních sítí a v oblasti byl vyhlášen zákaz vycházení. V ulicích hlídkují indické bezpečnostní složky, které se snaží zabránit případným protestům. Na území Kašmíru již vojáci a policisté zatkli pět set lidí. V provincii se také zavřely školy i obchody.
V důsledku diplomatické tenze se Pákistán ve středu rozhodl, že vykáže indického diplomata. Země rovněž stáhla svého velvyslance z Nového Dillí a začala tlumit také obchodní styky s Indií.
Zastavení vlakových linek a promítání indických filmů
Pákistán ve čtvrtek vyhlásil další sankce. Oznámil, že zastaví provoz vlaků na trase mezi Novým Dillím a pákistánským Láhaurem. Některé pasažéry zákaz zaskočil přímo na nástupišti, informovala agentura AP.
O pár hodin později pak Pákistán vyhlásil plošný zákaz promítání indických filmů ve všech kinech v zemi. „Žádný indický film nebude promítán v žádném pakistánském kině. Dramata, filmy a veškerý indický obsah tohoto druhu bude v Pákistánu kompletně zakázán,“ pronesla Firdous Awanová, poradkyně pákistánského premiéra, pro web The Star.
Indie kromě politického tahu, který celý řetězec událostí spustil, žádnými sankcemi nereaguje. „Indická vláda lituje kroků, které Pákistán oznámil, a vyzývá ho, aby je přehodnotil a zachoval běžné kanály diplomatické komunikace,“ uvedlo v prohlášení indické ministerstvo zahraničí.
Provincie sváru
Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Povstalci tam od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70 tisíc obětí.
Na celou himálajskou oblast Kašmíru si činí nárok Indie i Pákistán. Obě země, které disponují jadernými zbraněmi, mají pod kontrolou jen část Kašmíru. Nové Dillí a Islámábád od vyhlášení nezávislosti na Británii v roce 1947 svedly o toto území dvě ze tří vzájemných válek.