Článek
ČTK to řekla ředitelka Potravinové banky Pardubice Blanka Vopařilová.
„Spousta lidí je bez zaměstnání, spousta lidí neví, co bude,“ uvedla.
Potravinová banka nedává jídlo lidem přímo, o to se starají různé azylové domy a další sociální instituce. Banka rozděluje kvůli zavřeným školám i svačiny, které by jinak dostávaly děti z chudších rodin.
„S potravinovou pomocí jde ruku v ruce další pomoc. Organizace lidem pomáhají i dalšími způsoby, aby se dokázali z nouzové situace dostat,“ řekla Vopařilová.
V balíčcích, které organizace poskytují, jsou trvanlivější potraviny. Jiná skladba je pro rodiny s dětmi, jiná pro lidi, kteří žijí sami. Potravin je podle Vopařilové dostatek, banka má své stále dárce. Centrála i centrální sklad je v Praze, další pobočky a sklady jsou v krajích.
„Teď vůbec nestíháme, je hodně práce. Přijali jsme na plný úvazek studenta vysoké školy, je z něj skladník, řidič. Je to náš dlouholetý osvědčený brigádník. Vysoké školy jsou zavřené, tak pracuje u nás,“ řekla Vopařilová.
Potravinová banka Pardubice vznikla v roce 2015. Získává přebytky ze zemědělství, potravinářského průmyslu a neprodejné, ale poživatelné potraviny, které by se jinak zlikvidovaly. Má 25 stálých odběratelů.