Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nedaleko Mandalaje, epicentra zemětřesení, leží městečko Kyaukse, kde v době ničivých otřesů odpočívaly ve školce děti ve věku od dvou do tří let. Dvoupatrová budova se zřítila a pod troskami uvěznila desítky z nich.
Záchranné akce se zúčastnila dobrovolnice Thar Nge. „Trosky jsme odklízeli bagry a lidi zachraňovali pomocí ručních nástrojů,“ popsala britskému deníku The Guardian. Ačkoliv by k účinnému odklízení potřebovali lepší vybavení, museli si vystačit s tím, co měli k dispozici.
Ze zříceného domu se jí podařilo vyprostit čtyřletou holčičku, kterou odnesla do bezpečí. Zachránit se podařilo ještě 12 dalších dětí a čtyři učitele, 16 dětí a jeden z učitelů pod troskami zemřeli. Thar Nge podle vlastních slov téměř neměla čas prožívat emoce.
Otřesy tvrdě zasáhly také samotnou Mandalaj. Jeden z mužů se lidi uvězněné pod troskami snažil osvobodit holýma rukama. „Lidé křičeli: ‚Pomozte mi, pomozte mi!‘ Cítil jsem se tak beznadějně,“ popsal pro BBC.
Své pocity popsala novinářům také další přeživší - učitelka. Slyšela hlasy lidí, kteří zůstali uvězněni ve zříceném hotelu. „Slyšela jsem, jak pláčou matky, protože jejich děti zůstaly pod troskami. Je to zoufalý pohled,“ uvedla. „Toto zemětřesení je naprostá katastrofa. Potřebujeme pomoc,“ dodala učitelka.
Mnoho záběrů ze zasažených míst kolovalo po internetu. V jednom z videí na facebooku o pomoc prosil také muž z Mandalaje. Natočil hromadu betonových desek a dalších trosek, pod kterými uvázla jeho žena a děti. Zachránit je prý nikdo nepřišel.
Další z přeživších Mandalaj nazvala „místem tragédie“. „Město je úplně zničené, někteří lidé jsou stále pod zřícenými domy,“ řekla BBC, „nikdy jsem nic tak otřesného neviděla.“
Smrtonosné zemětřesení
Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru se vyšplhal na 1600, podle vůdců vojenské junty ještě poroste. Otřesy o síle 7,7 stupně udeřily v pátek okolo místního poledne, epicentrum se nacházelo kousek od druhého největšího města země Mandalaje. Zničeny byly silnice, mosty i domy, asi 1000 kilometrů od ohniska se zřítila výšková budova v thajském Bangkoku.
„Srdcervoucí okamžik“
V hlavním městě Myanmaru Neipyijto vzniklo další video, které zachycuje jinou osobní tragédii způsobenou zemětřesením. Muž sedí vedle těla své matky, stále částečně zasypaného troskami, a drží jej za ruku. „Prosím, odejdi do lepšího života, mami. Prosím, neboj se o mě,“ pláče muž.
Těžce zasažené Neipyijto se stejně jako Mandalaj potýká s nedostatkem záchranářů. Jeden z nich deníku Guardian řekl, že týmy pracovaly celou noc. „Je mi velmi těžko. Je tu stále mnoho těl, která musíme přesunout. Nejen přesunout, ale vykopat,“ popsal.
Zemětřesení zasáhlo i největší myanmarské město Rangún. Místní muž BBC řekl, že jej otřesy probudily ze spánku. „Trvalo to asi tři až čtyři minuty. Přicházely mi zprávy od přátel a mně došlo, že se to neděje jen v Rangúnu, ale na mnoha dalších místech v zemi,“ popsal.
Tragédie se dotkla také lidí, kteří v době tragédie v zemi nebyli. Myanmarskou studentku Shin Thant Sanar, která navštěvuje britskou Sheffieldskou univerzitu, probudil zběsilý telefonát od matky. V jejím hlase byla slyšet panika, zatímco se okolo ní řítily budovy. „O chvíli později volala teta v slzách, protože přišla o všechno. Byl to srdcervoucí okamžik,“ popsala studentka.
Sbírky na pomoc po zemětřesení v Myanmaru
Do pomoci po zemětřesení v Myanmaru se může zapojit i veřejnost, neziskové organizace vyhlašují sbírky. V sobotu o zřízení účtu informovala Diakonie ČCE, v pátek otevřela sbírkové konto Adra, zatím se na něm sešlo 20 000 korun, uvedl v sobotu na dotaz ČTK Filip Muroň z Adry.
Obě organizace, ale i další pomáhají v Barmě již několik let. Nyní zjišťují, jaká je na místě situace a jakou pomoc bude potřeba poskytnout.
„Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE vyhlašuje sbírku na pomoc obětem této tragédie. Finanční prostředky budou využity na humanitární pomoc, zdravotnické vybavení a zajištění akutních potřeb,“ uvedla v sobotu organizace v tiskové zprávě. Finanční dary je možné zasílat na účet 2400384700/2010 nebo také online na webu Darujme.
Organizace Diakonie ČCE uvádí, že v Barmě pomáhá od roku 2014 vnitřně vysídleným osobám a hostitelským komunitám z řad muslimských Rohingů a buddhistických Arakanců v Arakanském státě. „Spolupracujeme zde s organizací Lutheran World Federation Myanmar s podporou Ministerstva zahraničních věcí ČR a České rozvojové agentury,“ uvedla.
Adra ČR nyní čeká na bližší informace od partnerů v regionu. „Lokální Adry situaci monitorují a vyhodnocují, jakým způsobem budou pomáhat zasaženým lidem, a podle toho se následně zapojí i Adra ČR,“ řekl v sobotu Muroň ČTK. Na pomoc Adra zatím uvolnila 100 000 korun. Veřejnost může přispět na účet 66888866/0300.
Člověk v tísni na webu napsal, že prostřednictvím partnerů, kteří v zasažených oblastech působí, momentálně zjišťuje míru škod a akutní potřeby.
Týmy Lékařů bez hranic v oblasti působí od roku 1992, kromě primární péče se tam věnují také léčbě HIV nebo tuberkulózy. Nyní jsou lékaři připraveni poskytnout pomoc hned, jak jim úřady umožní přístup do postižených oblastí. „Včasné umožnění vstupu našeho personálu a humanitárních zásob do nejhůře zasažených regionů je teď priorita pro zajištění rychlé pomoci přeživším,“ uvedla organizace na svém webu.