Článek
Jen krátce poté, co Donald Trump v pondělí v rotundě Kapitolu složil přísahu, zrušila jeho administrativa lety více než 1600 Afgháncům, kteří měli povolení k přesídlení do Spojených států.
Tažení nového prezidenta proti migraci tak dopadlo i na rodinné příslušníky vojáků v aktivní službě či nezletilé bez doprovodu, kteří čekají na sloučení s rodinami v USA, napsal server BBC.
Afghánci jsou přesvědčeni, že se k nim USA „obrátily zády“, přestože oni Američanům dlouhá léta pomáhali. BBC záměrně neuvádí jejich pravá jména kvůli obavám, že by to mohlo ohrozit jejich rodiny i je samotné.
„Jako by Spojené státy vlastně nechápaly, co jsem pro tuto zemi udělal. Je to zrada,“ řekl britské veřejnoprávní stanici Abdulláh. Z rodné země uprchl spolu s rodiči v srpnu 2021, kdy se Američané stahovali a moc přebíral Tálibán, a nyní je výsadkářem americké armády.
Bojí se, že kvůli Trumpovu nařízení nedokáže s útěkem ze země pomoci své sestře a jejímu manželovi.
Když se o příkazu dozvěděl, zavolal své sestře do Afghánistánu. „Plakala, ztratila veškerou naději,“ popsal Abdulláh s obavami, že se jeho blízcí stanou terčem vládnoucích islamistů. „Ta úzkost je prostě nepředstavitelná. Myslí si, že už se nikdy neuvidíme,“ svěřil se.
Během války v Afghánistánu působil Abdulláh jako tlumočník amerických jednotek. Když zemi opouštěl, jeho sestra a její manžel si nedokázali včas obstarat pasy, aby mohli odletět společně.
Mluvčí tálibánské vlády Suhail Shaheen BBC sdělil, že pro všechny, kteří spolupracovali s mezinárodními silami, platí amnestie a všichni Afghánci mohou „žít v zemi beze strachu“. Tvrdí, že tito uprchlíci jsou „ekonomičtí migranti“.
Zpráva OSN z roku 2023 však ujištění vlády Tálibánu zpochybnila. Zjistila, že navzdory všeobecné amnestii byly údajně zabity stovky bývalých vládních úředníků a příslušníků ozbrojených sil.
Abdulláhova sestra absolvovala s manželem nutné lékařské prohlídky a pohovory pro přesídlení. BBC se dostala k dokumentu amerického ministerstva obrany, který jejich žádost schvaluje.
„Riskovali jsme životy“
Nové nařízení těžce nese také Babak, bývalý právní poradce afghánského letectva, který se stále skrývá v Afghánistánu.
BBC se dostala k dopisům OSN, které potvrzují jeho pomoc americké armádě. Kromě toho také nahlédla do korespondence, v níž podplukovník amerického letectva podporuje Babakovu žádost o azyl. Píše se v ní, že poskytoval rady ohledně úderů zaměřených na bojovníky napojené na Tálibán i teroristickou organizaci Islámský stát.
Babak rozhodnutí nechápe vzhledem k tomu, že pracoval po boku amerických vojáků. „Kvůli těmto misím jsme riskovali své životy. Nyní jsme ve vážném nebezpečí,“ popsal. „Nejenže porušují slib, který nám dali, ale lámou i nás,“ uvedl.
Ženu a malého syna kvůli nebezpečí přesouvá z místa na místo a zoufale se snaží zůstat v utajení. Tvrdí, že jeho bratra ve snaze zjistit, kde se nachází, mučili. BBC však upozornila, že toto tvrzení nemůže nezávisle ověřit.
Babak apeluje na Trumpa a jeho poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze, aby na pozastavení programu pro afghánské uprchlíky změnili názor.
Dopady pocítí až 15 tisíc lidí
Podobně jako Abdulláhovi se podařilo z Afghánistánu utéct Ahmadovi. Před převzetím moci Tálibánem pracoval pro neziskovou organizaci Open Government Partnership (OGP), kterou před 13 lety spoluzaložily USA a která sídlí ve Washingtonu.
On sám je prý hrdý na to, že organizace založila zvláštní soud, který řeší zneužívání žen. Stal se ale kvůli tomu terčem. V roce 2021, ještě před tím, než Tálibán ovládl zemi, ho bojovníci radikálního hnutí postřelili.
Zbytek rodiny je v nebezpečí i kvůli jeho otci, který působil jako plukovník afghánské armády a pomáhal CIA. Podle Ahmada jeho rodiče a sourozence tálibánská vláda pronásleduje, uprchli proto do Pákistánu a absolvovali několik kroků programu přesídlení.
Ahmad dokonce poskytl důkazy, že má dostatek prostředků na to, aby rodinu po příjezdu do USA uživil i bez pomoci vlády. Kvůli zrušení programu jsou ale v kritické situaci a jejich víza do USA během pár měsíců vyprší.
Obtížné situaci však čelí mnoho dalších afgánských uprchlíků. Podle odhadu vedoucího neziskové skupiny #AfghanEvac, která pomáhá oprávněným afghánským uprchlíkům s přesídlením, je v pozdní fázi vyřizování žádostí až 15 tisíc lidí.